Huawei 2020’nin İlk Yarı Finansal Sonuçlarını Açıkladı!

huawei-logo

Huawei’in son 2 yıldır zor bir süreç geçirdiğini bilmeyen yok diye düşünüyoruz. Şirketin ABD’li şirketlerle olan lisans ve anlaşmaları askıya alınırken; ABD ve Fransa gibi ülkeler de Huawei’in çalışmalarını kontrol altına almayı hedefleyen kararlar veriyor.

Ben de Eylül ayında yayımladığım BiKonu bölümümüzde Huawei’in akıbetini biraz yorumlamış ve tahminlerimi paylaşmıştım.. O tahminlerimde şirketin bunu mükemmel kayıpsızlıkla atlatacağının mümkün olmadığını söylemiştim, dediğim kısmen de olsa oldu. Fakat şirket, yükselişini sürdürerek dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olmayı başardı.

2020 yılı için de firma, ilk yarı finansal sonuçlarını paylaştı, yükselişe devam…

Huawei, yaptığı basın açıklamasında ilk yarı gelirinin bir önceki döneme göre %13,1, net kârının ise bir önceki döneme göre %9,2 oranında arttığını söyledi.

Bu sayılar, 64 milyar USD’ın biraz üztüne denk gelen 454 milyar CNY’lik bir geliri, şirketin ilk yarıda elde ettiğini gösteriyor. Huawei  mobil cihazları da içine alan tüketici işleri bölümünden 255,8CNY, operatör işlerinden (5G ağları vs.) 159,6CNY, işletme bölümünden ise 36,8CNY’lik gelir elde etti.

Basitçe düşündüğümüzde Huawei’in gelirlerinin yarısından fazlasının tablet, telefon ve giyilebilir ürünler gibi tüketici elektroniğinden geldiğini görüyoruz. ABD’deki Huawei yasağının temel nedeni olan operatör hizmetleri ise gelirlerin yine önemli diyebileceğimiz %35’lik kısmını oluşturuyor.

Daha fazla raporu ve Covid-19’un sektöre verdiği zararı, bizlere 2. Yarı gelecek bilgiler sunacak. Huawei’in büyümesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

https://www.gsmarena.com/huawei_reports_positive_h1_2020_financial_results-news-44251.php

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap