Oculus, 90Hz Ekranları Destekleyen Yeni Sanal Gerçeklik Başlığı Quest 2’yi Duyurdu!

quest 2

Sanal gerçeklik denince akla ilk gelen üretici olan Oculus, önceki modele bayağı şey katan Quest 2 başlığını tanıttı. Boyut olarak küçülen, daha iyi ergonomiye sahip olan Quest 2, 2 ekranında da önceki nesle göre %50 daha fazla pixel değeri sunuyor. Ayrıca artık 90Hz’ye kadar yineleme hızı destekleniyor.

Oculus, daha yüksek çözünürlüklü ekranlar ve 90 Hz desteği ile Quest 2'yi duyurdu

Cihaz, Qualcomm’un bu tip cihazlar için yeni duyurduğu Snapdragon XR2 işlemciden güç alıyor ve 6GB RAM ile geliyor.

Üstelik ekranların çözünürlüğü de her göz için 1832 x 1920 piksele yükseltildi, yani artık göreceğiniz görüntüler daha berrak olacak, bu %50 daha çok piksel de bu çözünürlük sayesinde. Oculus, ürünün ekran teknolojisinin LCD mi yoksa AMOLED mi olduğuna yönelik bir bilgi paylaşmadı.

90Hz yineleme, menülerde de destekleniyor ayrıca yakında 90FPS’yi destekleyen oyun başlıkları da göreceğiz.

PC’nizde mükemmel bir VR deneyimi yaşamak istiyor ve bu deneyimi güçlendirmek için aksesuarlar kullanıyorsanız, Oculus birçok kablo tipi ile uyumlu Quest Link ürününü bu amaçla geliştirdi. Bu aksesuar ile birçok farklı ürünü Quest 2’ye bağlamanız mümkün.

Güçlü bir PC’niz varsa, 90FPS oyun deneyimi, sizin için sorun olmamalı.

Oculus, daha yüksek çözünürlüklü ekranlar ve 90 Hz desteği ile Quest 2'yi duyurdu

Elbette bu gözlüğün bağımsız olarak da kullanılabilmesi gerekiyor, Quest 2, başka bir cihazdan bağımsız çalışabiliyor. Hatta Oculus, bu konuyla ilgil de bazı geliştirmeler yaptığını açıkladı fakat bunlar hakkında detay vermedi. Tek bildiğimiz şirketi kendi Insight izleme sistemini kullandığı. Ayrıca Snapdragon XR2’nin yüksek işlem gücünün payının da olduğunu sanıyoruz.

Oculus, daha yüksek çözünürlüklü ekranlar ve 90 Hz desteği ile Quest 2'yi duyurdu

Başlık ergonomik olarak bir önceki modelden %10+ daha hafif ve ayarlanabilir IPD (göz bebekleri arası mesafe) ile artık daha da iyi. Daha fazla konfor ve rahat deneyim istiyorsanız, elinizin altında bol aksesuar seçeneği de sunuluyor.

Oculus, daha yüksek çözünürlüklü ekranlar ve 90 Hz desteği ile Quest 2'yi duyurdu

Quest 2’nin ön siparişleri bugün başladı ve fiyatı 299USD. Bu, ilk Quest’ten 100USD daha ucuz. Ürünün teslimatları ise 13 Ekim’de başlayacak.

https://www.gsmarena.com/oculus_announces_the_quest_2_with_higher_resolution_displays_and_90hz_support-news-45339.php

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap