Sıradan insanların engelli insanlar hakkındaki olumsuz düşüncesi!


Beni bilirsiniz, genelde sitede oyun haberleri ve oyun incelemeleri dışında pek bir şey yazmam. Ancak bu gün bir istisna olsun dedim, ve bu yazıya giriştim.
Öncelikle bu yazının kaynağına, yani bu yazıya neden giriştiğime gelin kısaca bir bakalım. Dün gece Facebook üzerinde gönderilere bakıyordum ve, Hakkı Alkan’ın İphone 11 tanıtımı için yurt dışı seyahatine çıkacağını içeren bir gönderiye rastladım.
Gönderinin altına ise klasik yorumlar dışında bir yorum yapılmıştı. Bir görme engelli, Hakkı Alkan’dan yurt dışı seyahatine çıktığında engelli bireylerin işlerini kolaylaştıracak teknolojileri de tanıtmasını istiyordu.
Bu yorum da ne var ki? Diyebilirsiniz fakat, asıl ipin ucu verilen yanıtta kopuyor. Bir kullanıcı bu yoruma şöyle bir yanıt veriyor: “Peki ama bu yorumu nasıl yazdın?”
Anlaşılan bir teknolojik içerik sayfasını takip ederken, teknolojiden de yoksun birisi kendisi ki, Görme engellilerin telefon, bilgisayar gibi teknolojik aletleri kullanamayacağını düşünüyor.
Üstelik bu ne ilk, ne de tek. Görme engelliler yolda yürürken, tek başlarına yürüyemeyeceğini düşünenler, otobüste sanki siz normal bir insan değilmişsiniz gibi tip tip bakışlar, Size acıyanlar bunlardan birkaçı.
Bu Türk toplumu, hiç bir zaman ön yargılarını yenemeyecek sanırım. Bir şeyi eğer bir engelli, sizden daha iyi yapıyorsa neden zorunuza gidiyor? Bunu bir açıklar mısınız? Neden Yapamayacaklarını, Yapamayacağımızı düşünüyorsunuz? Ve en önemlisi Neden acıyorsunuz?
Bizde normal bir insanız. Bunu neden kabul etmiyorsunuz?
Neyse, gelelim bizim nasıl telefon, bilgisayar kullandığımıza.
Ben ilk okula giderken, bizim bir hocamız vardı. Nokia’nın Symbian işletim sistemli telefonlarına ekran okuyucu yüklerdi sağ olsun. Bilgisayarlarımıza da yüklerdi. Bazen format atmışlığı da vardır.
Akıllı telefonlar ilk piyasaya sürüldüğünde de pek erişile bilir değildi. O yüzden ben ve arkadaşlarım, Akıllı telefon sahiplerine imrenerek bakıyorduk. (En azından ben öyleydim)
Android ve iOS’un yaygınlaşması sonucu, Apple ve Google, bizler için de kolları sıvadı ve İphone’da Voice Over, Android telefonlarda da Google metin okuma hizmeti devreye girdi. Zaten bilgisayarların ezelden beridir yaptığı şeyi, artık telefonlarda yapıyordu. İşte o zaman hepimiz akıllı telefonlara geçiş yaptık.
Her gelen güncellemede de ekran okuyucular gelişti, erişilebilir uygulama sayısı arttı. Bu sayede önümüzden bir engel daha kalkmış oldu. Şimdi ise yavaştan televizyonlar, buz dolapları VS bu özelliği kendilerine entegre etmeye başladılar.
Umarım bu yazı, sizlerin ön yargısını biraz kırabilmiştir ve bir gün sizin de engelli olabileceğinizi aklınız kesiyordur.
Başka içeriklerde görüşmek üzere.

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

Adım onur. 26 Haziran 2000 tarihinde doğdum. 8. Sınıftan itibaren oyunlar, teknoloji, VB. dallar ile ilgiliyim. Kendime ait bir Youtube kanalım, bir Twitter hesabım, bir Facebook hesabım, ve 2 adet yazı yazdığım sayfam var. Tabi bir sayfa bu sitenin kurucusuna aittir.

Yorum Yap