İphone 11’in Sızdırılan Tasarım Kalıpları Ne Diyor?

İPHONE 11 SIZINTİ

Samsung ve Huawei’den sonra Apple’ında mükemmel bir cihazla karşımıza çıkmasını bekleyebiliriz. Zaten firmanın, rakip üreticileri gözlemleyip onların eksiklerini tespit etmek için hala zamanı var. Peki İphone 11, 11 Max ve XR (2019) için sızdırılan kalıplar bize neler söylüyor?

Foxcon CEO’sunun 19 Nisan’da elinde olan telefonu görüp, İphone 11 sanmış olabilirsiniz. Ben sanmadım, çünkü görmedim:(. Her neyse, o cihaz bir İphone 11 değilmiş.

Fakat İphone 11 ile ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Çin’in Facebook’u Weibo’da bir kullanıcı, İphone 11 için kullanılabilecek tasarım prototipleri paylaştı.

Sızdırılan fotoğraflara göz attığımızda her 2 model içinde bizi kare şeklinde, üçlü bir kamera dizilimi karşılıyor. Bu kameralardan ana kamera 14MP, Telefoto lens kamera 10MP ve sonuncusu ise TOF sensör (Time of Flight ) şeklinde karşımıza çıkacak.

Bu ayın başlarında Japonya’dan gelen bir rapor, İphone 11’in 6.1, 11 Max’in ise 6.5 inç ekran boyutuna sahip olacağını gösteriyordu.  Bu cihazların ekranları, 2017 ve 2018 yılındaki İphone X serilerinde olduğu gibi OLED ekran olarak karşımıza çıkacak. İphone XR için durum belirsizliğini koruyor, cihazın LCD ekrana ve İphone 11 serisiyle aynı donanıma sahip olacağını düşünüyoruz. Ancak ekran boyutları konusunda daha sağlam bir Apple analisti Ming-chi Kuo, İphone 11 modellerinin 2018 İphone modelleriyle aynı ekran boyutlarına sahip olacağını söylemişti. Kuo’nun geçmişte çok sağlam analizler yaptığını düşündüğümüzde, onun söylediklerinin gerçekleşme olasılığının daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Geçen yılın İphone ekran boyutları XS Max için 6.4 inç, Xs için 5.8 inç ve XR için 6.1 inç olarak karşımıza çıkmıştı.

Su altı modu geliyor!

Akıllı telefonlarımızla suyun altında video çekmek hepimizin hayalidir, Apple’da bu konuyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Apple’ın bir süre önce patentlediği bu özellik, kullanıcıların su altında telefonu kullanıp kamerayı açarak fotoğraf çekebilmelerini sağlayacak. Fakat Apple bununla kalmayıp, suyun altında ortam ışığını ölçmek için parlaklık sensörünün çalışmasını sağlayacak. Ayrıca çektiğiniz fotoğrafların daha net görünmesi ve renklerin kırılmaması için sensörler buna uygun olarak geliştirilecek. Böylece suyun altında çekilen görüntülerin bulanık ve karanlık olmasının önüne geçilecek.

İphone 11 İphone 11 ve 11 Max’ın IP 68 dayanıklılık sertifikasına sahip olmasını bekleyebiliriz. Bu sayede cihaz 30 dakika boyunca belirli bir derinliğe kadar su geçirmeyecek. İphone XR için su koruması yükseltilir mi bundan emin değiliz. 3 modelde Eylül ayında düzenlenecek Apple etkinliğinde duyurulacak.

Apple’ın Qualcomm ile 5G anlaşması yaptığını biliyorsunuzdur, ancak muhtemelen bu sene 5G destekli bir iİphone görmeyeceğiz. 2020 yılında çıkacak İphone modellerinde yep yeni bir tasarım bizleri bekliyor olacak, aynı yıl 5G’li bir İphone ve katlanabilir bir İphone’da muhtemelen bizlerin beğenisine sunulacak.

Apple’ın bu yılın başlarında bir katlanabilir akıllı telefon patenti aldığını hatırlatalım. Kış aylarında, düşük sıcaklıklar esnek bir ekranın zarar görmesine neden olabilir. Apple’ın amacı, bunu engellemek için ekranın belli bir bölümünü ısıtmaktır. Bu sayede soğuktan çatlama gibi vakalar önlenmiş olacaktır.

KAYNAĞI GÖRÜNTÜLE
Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap