Geliştirilmiş Kameralar, 5G Desteği ve Daha Fazlası: İşte İphone 12 Serisi İle ilgili Tüm Bilinenler!

Apple-iPhone-9-1

Apple’ın yeni amiral gemisi İphone 12 modelinin duyurulmasına uzun bir süre varken, cihazla ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Her sene olduğu gibi Apple’ın Eylül lansmanı, bizi yine heyecanlandırmayacak anlaşılan.

Bu yeni bilgiler, Weinbach ve EverythingApplePro  tarafından açıklandı. Buna göre İphone 12 Pro ve 12 Pro Max modelleri, Apple’ın ProMotion adını verdiği 120Hz ekran yineleme hızına sahip olacak. Apple, İpad’lerde kullandığı 120Hz panellere bu ismi vermişti. Apple, 60Hz ve 120Hz arasında otomatik geçiş imkanı sağlayacak fakat ortada, 90Hz gibi bir seçenek sunulmayacak. Bu arada Samsung da benzer bir politika izlemişti ancak çeşitli yöntemlerle 96Hz ekran yineleme hızı elde edebiliyorsunuz. Bunu aşağıdaki yazımızda detaylıca anlatmıştık.

Apple, İphone 12 Pro modellerinde dinamik bir 120Hz ekran teknolojisi sunacak

Dediğimiz gibi, ProMotion adlı sistem sayesinde 60Hz ve 120Hz seçenekleri arasında otomatik geçiş yapılabilecek, bu geçiş ekranda görüntülenen içeriğe bağlı olacak. Apple, bu yıl modellerindeki pil kapasitesini biraz daha artıracak ancak bu otomatik geçiş, pil tasarrufu için yapılıyor.

5G demiştik, İphone 12 serisinin 5G desteğiyle sunulacağı kesin. Bu teknoloji, pil tüketiminde artışa sebep oluyor, fakat Apple hem donanımsal hem de yazılımsal bir çözüm geliştirecekmiş gibi görünüyor. Örneğin İphone 12 Pro Max’in 4400mAh pile sahip olması bekleniyor, ki bu pilin, İphone 11 Pro Max’teki 3969mAh’lik pilden %10,9 daha büyük olduğu belirtmiş olalım (ne kadar işinize yarayacak bilmiyoruz ama :). )

Apple’ın 2020 yılında 4 farklı İphone modeli sunması bekleniyor. Bunlar; 5.4 inçlik İphone 12, 6.1 inçlik İphone 12 Plus (veya İphone 12 Max), 6.1 inçlik İphone 12 Pro ve 6.7 inçlik İphone 12 Pro Max olacak. 4 telefonda da mobil işlemci pazarında, eğer mümkün olursa ilk 5nm işlemci olacak Apple A14 Bionic bulunacak. 5nm üretim teknolojisi şuanda kesin değil ama bu işlemci 14 milyar transistörü içerisinde barındıracak, A13 işlemcide 8.5 milyar transistör bulunuyordu, aradaki oluşacak performans farkını siz düşünün.

İphone 12 ve 12 Plus modellerinde 4GB, Pro modellerinde ise 6GB RAM bulunacak. 4 cihaz da hem yüksek bant genişliğine sahip mmWave 5G bağlantılarını hem de düşük ve orta seviye Sub-6GHz 5G bağlantılarını destekleyecek.

Yeni İphone modellerindeki kamera lenslerinin uzunluk ve genişlikleri 5mm daha büyük olacak. Bunun yanı sıra 2020 İphone modellerinde otomatik odaklama 2 – 3 kat daha hızlı olacak ve düşük ışıkta çekilen görüntülerin kalitesinde de iyileştirmeler yapılacak. Optik görüntü sabitleme de geliştirilecek, bu yılın başlarında TF International analisti Ming-Chi Kuo , iPhone 12 Pro Max’in Sensor-shift görüntü sabitleme adı verilen yeni bir teknolojiye sahip olacağını söyledi. Bu yeni teknoloji, muhtemelen İphone 12 Pro serisinde olacak. İphone 12 Pro serisi önemli kamera geliştirmelerine sahip ancak periskop sensörü içermeyecek. Bence çok da gerek yok.

İphone 12 ve 12 Plus’ta geniş açı ve ultra geniş açı kameralar yer alırken, Pro modellerde 3X’e kadar optik yakınlaştırma sunabilen bir telefoto lens yer alacak. Bunun yanında Pro modellerinde yeni İpad Pro modellerinde gördüğümüz LiDar derinlik sensörü de bizi karşılayacak. LiDar sensörü, kameranın sağ alt tarafında yer alıyor ve farklı özellikler sunuyor.

Apple’ın normalde 64MP çözünürlükte bir kamera kullanması bekleniyordu ancak yapılan testlerde istenen sonuç alınamadığı için 12MP lens kullanılmaya devam edecek. Apple, ses yakınlaştırma dahil olmak üzere mikrofonların kalitesini de geliştirecek.

Yeni İphone’ların tasarımına baktığımızda kenarları yuvarlatılmış olacak ve İphone 5’i bizlere hatırlatacak. Yeni tasarımın Apple’ın düşme testinde başarılı olduğu söyleniyor. Çentiği sevmeyenler için, bu sene daha küçük çentikler göreceğiz. Face İD de farklı açılardan ekran kilidini açmanızı sağlayacak şekilde geliştirilecek, arıca daha geniş görüş alanına sahip olacak.

İphone 12 serisinde larcivert rengini göreceğiz, bu renk, İphone 11’in Midnight Green’in renginin yerini alacak. O renk, İphone 11 Pro alıcıları arasında fazlaca popülerdi.

Bol yazılı bir haberin sonuna geliyoruz, bir hatamız varsa affola. Phone Arena’ya bu güzel yazı için teşekkür ederiz.

https://www.phonearena.com/news/latest-iphone-12-leaks-include-120hz-refresh-rate-5g-and-larger-batteries_id124504

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap