Huawei, Hindistan’dan Çekiliyor mu?

huawei-logo

ABD ve Çin arasında başlayan gerilim, Çin’in teknoloji devi Huawei’i de etkilemiş, bu gerilim 2 ülke arasında kalmayarak Avrupa’ya da sıçramıştı. Geçtiğimiz haftalarda yaptığımız bir haberde Fransa ve İngiltere’nin de Huawei ekipmanlardan uzaklaşmaya başladığını söylemiştik, fakat şirketin yarası büyüyecek gibi görünüyor.

Ben bu zamana kadar bahsetmesem de Hindistan da Huawei konusunda ABD ve diğer ülkeleri takip ediyor. Hükümet, Huawei ağ ekipmanı kullanan devlet destekli operatörlerin bu ekipmanları kullanmamasını istedi.

Huawei, yaşanan bu olayların sonucunda ülkede elde etmeyi hedeflediği yıllık gelirini neredeyse yarı yarıya  düşürdü ve Hindistan şirketindeki çalışanlarının %70’ini işten çıkaracak.

ABD ile Çin arasındaki gerilim, Hint sınırında yaşanan bir çatışmada Hintli bir askerin ölümüyle başladı. Bu olaydan sonra en başta ABD, Çin’den gelen malları boykota başladı. Buna ek olarak şirketin ülkedeki faaliyetleri sınırlandırıldı.

Hindistan’ın Çin’li üretici Huawei’e karşı tepkisi, diğer markalara doğru genişleyebilir, bu da Vivo, Xiaomi gibi üreticilerin başını ağrıtabilir. Bu olursa, ülkede Samsung’un büyümesi beklenebilir.

Dediğim gibi, Hindistan hükümeti kendi desteklediği operatörlerin Huawei ve ZTE’den ekipman almasını yasakladı fakat bu yasak, ülkede hizmet veren özel operatörleri de kapsayacak gibi görünüyor. Müşterilerin iletişimlerini kesintisiz sürdürebilmesi için ağ ekipmanları, kontrollü olarak kaldırılıyor.

Ülkenin en büyük mobil ağ operatörü olan Reliance Jio, Samsung’un 4G ağ bileşenlerini tedarik etti ve kullanıyor. Diğer 2 baskın operatör olan Bharti Airtel ve Vodafone Idea, ekipmanlarını Huawei’in de dahil olduğu çeşitli üreticilerden satın aldılar. Araştırmaya göre, Çinli devin ekipmanları Vodafone Idea ağlarının %40’ında ve Bharti Airtel’in mevcut ağlarının yaklaşık %33’ünde kullanılıyor.

Yukarıda sözünü ettiğim operatörlerin tümü, 5G testleri için Huawei’in de dahil olduğu birçok ağ ekipmanı üreticisiyle anlaştılar.

Huawei’in Hindistan’daki akıbeti belirsiz. Şirket içinden birinden gelen bilgiye göre Huawei’in Hindistan’da yeni bir projesi yok Ayrıca operatörler de arrtık şirketle çalışmaya yanaşmıyor ve bu yüzden ağ ekipmanları hizmeti için de Huawei’in ülkedeki faaliyet durumu belirsiz.

Huawei, Hindistan’da 2020 yılın için 700 – 800 milyon Dolar arası bir satış geliri elde etmeyi hedefliyordu fakat şirket bu hedef tahminini 350 – 500 milyon Dolar aralığına kadar düşürdü.

Uzmanlar Hindistan’ın Çin’le işbirliğine son vermesinin ülkedeki yatırım, ticaret ve teknoloji üzerinde olumsuz etki yapacağını düşünüyor. Öyle ki, Çin teknoloji alanında büyük ilerlemeler kaydediyor.

Tahminlere göre Huawei, Hindistan biriminde 700 kişiyi istihdam ediyor ve bu sayıya 3. Taraf şirketler aracılığıyla Huawei için çalışanlar dahil değil.

Öte yandan telekominikasyon sektörü, alternatifi bolca olan bir alan, yani Hindistan, Huawei ile çalışmayı istemese de özellikle yeni 5G teknolojisi için diğer üreticilerle anlaşabilir. Mesela Samsung.

Peki sizin bu konuyla ilgili fikirleriniz neler?

https://www.phonearena.com/news/Huawei-revises-India-revenue-forecast-and-lays-off-employees_id126199

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap