Bir Anket Sonucuna Göre Android Kullanıcıları, iPhone 12’lere İlgi Gösteriyor, Ama Bunun Sebebi çok Farklı!

iphone-12

Apple’ın önümüzdeki hafta resmi olarak duyuracağı amiral gemi serisi telefonlara ilgi gösteren tek grup, Apple fanları değil. ABD’de 2000 Android kullanıcısıyla yapılan bir anket, tüketicilerin iPhone 12 serisinden bir cihaz alma ihtimalini ortaya koyuyor.

Ortaya çıkan istatistiksel verilere göre, dünya üzerinde aktif olan 950 milyon adet iPhone’un yaklaşık 350 milyonu eski nesil ve tüketicilerin artık yeni cihazlara geçmeye başlayacağı öngörülüyor. İşte iPhone 12 serisinin satışlarıyla ilgili beklentiler bu yüzden yüksek, çünkü telefonlar güncel bağlantı teknolojisi olan 5G’yi destekleyecek ve tüketicileri uzun yıllar idare edecek güncel donanımlar ile gelecek.

Mevcut iPhone kullanıcılarını anladık da, şu an Android kullanan kullanıcılar, bir iPhone’a geçiş yapar mı? Türkiye’de belki hayır, ama çevrimiçi bir pazar yeri olan SellCell, bununla ilgili bir çalışma yaptı ve bize tüketicilerin Android’e olan bağlılığının ne kadar tehlikede olduğunu gösterdi.

Anket, Android kullanıcılarının iPhone 12'ye büyük ilgi gösterdiğini ortaya koyuyor, ancak telefonun kendisi yüzünden değil

Apple’ın yeni işlemcisi A14 Bionic’ten güç alacak iPhone 12 modelleri, 3 farklı boyut seçeneğiyle gelecek. Serinin en küçüğü 5.4 inçlik iPhone 12 Mini, diğer 2 üyesi 6.1 inçlik iPhone 12 ve iPhone 12 Pro, ve en büyüğü de iPhone 12 Pro Max olacak, tüm bu modeller OLED ekran barındıracak. iPhone 12 Pro ve Pro Max arasındaki tek büyük fark ekran boyutu değil, söylenenlere göre en büyük fark, kameralarda olacak. Bunun yanında, iPhone 12 Mini’nin 5G desteğiyle gelmeyeceğine yönelik Walstreet analistinin iddia ettiği bilgiler de var, fakat bunu doğrulayan şu anda başka bir sızıntı henüz yok.

iPhone 12 serisine ait hiçbir telefon, Android rakiplerinde yer alan yüksek yineleme hızına sahip ekran ve ekrandan parmak izi okuma gibi birçok başarılı özelliğe sahip olmayacak, peki tüketicileri iPhone’a iten şey o zaman ne? Evet, doğru bildiniz, yazılım desteği.

Evet, şimdi anket sonuçlarına bakıyoruz.

Anket, Android kullanıcılarının iPhone 12'ye büyük ilgi gösterdiğini ortaya koyuyor, ancak telefonun kendisi yüzünden değil

Ankete katılan tüketicilerin %56’sı, daha uzun yazılım destek süresi nedeniyle iPhone 12 serisinden bir telefon alabileceğini belirtiyor. Bildiğiniz gibi OnePlus ve Samsung gibi bazı istisnalar dışında, üreticiler Android cihazlara genelde 2 yıl Android güncellemesi veriyor. Fakat Apple, 2015 yılında duyurduğu iPhone 6S’ye bile hâlâ güncelleme veriyor ve kullanıcılarını yalnız bırakmıyor.

Yine ankete katılanların %48,8’i, daha iyi gizlilik koruması ve seçenekleri sebebiyle iPhone 12 modellerine geçebilir. Anketn bir diğer çarpıcı verisi ise, kullanıcılara hangi iPhone 12’yi alacaklarının sorulmasıyla ortaya çıkıyor, tüketicilerin %48’lik büyük bir kısmı diyor ki, ben iPhone 12 Mini alırım. Böylece Apple’ın daha uygun fiyatlı bir iPhone piyasaya sürmesinin, stratejik olarak başarılı bir hamle olduğunu bir kez daha anlıyoruz. Neticede, Snapdragon 765g’li Google Pixel 5, 699USD fiyat etiketine sahip olacak ve Apple’ın, bakın altını çizerek söylüyorum, en ucuz A14 Bionic işlemcili telefonundan 50USD daha pahalı. Google’ı fiyat konusunda tekrar düşünmeye davet ediyorum.

Sonuca gelecek olursak, elbetteki 2000 kişi üstünde yapılan bir anket, küresel çapta Android üreticilerinin zor durumda olduğunu bize göstermez. Fakat artık tüketiciler, sadece mükemmel kameralar ve yüksek performans istemiyor, bunun yanında üreticilerden daha uzun yazılım desteği ve daha iyi gizlilik seçenekleri bekliyor.

Anketin tam tersi bir soruyu, iPhone’culara gelip sorsanız, Android’e geçecek çoğunluklu bir kitle de bulabilirsiniz. Yani siz istatistikleri ve anketleri boş verin, ne istiyorsanız onu alın. Ne diyorsunuz, biz de böyle bir anket yapsak mı?

https://www.phonearena.com/news/iphone-12-android-users-survey_id127604

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap