İlginizi Çekebilir

Amazon.com.tr İlk İnceleme ve Fiyat karşılaştırması!

amazon-telefonlar

Ülkemizde teknolojiye erişim giderek kısıtlansada bazı firmalar Türkiye’nin hala önemli bir pazar olduğunu düşünüyor. Amazon, uzun süredir Türkiye’ye giriş için çalışmalar yapıyordu ve nihayet bugün Türkiye ofisi açıldı. Amazon,  1000’in üzerinde satıcı ile milyonlarca ürünü kullanıcıların erişimine sunuyor. Peki Türkiye’de belli bir kitleye erişmiş hepsiburadamı, yoksa Amazonmu daha uygun? Gelin bunlara hep birlikte bakalım.

Öncelikle biz ağırlıklı olarak cep telefonları üzerinden kıyaslama yapacağız. Şimdi gelelim konumuza

Ülkemizde fiyatları sürekli yükselen ürünlerin başında akıllı telefonlar geliyor. Samsung’un Amazon fiyatlarını, hepsiburada ile karşılaştıralım mesela.

Galaxy S8; hepsiburada 3799TL, Amazon 3510TL

Galaxy S8 Plus; hepsiburada fiyatı 4199TL, Amazon fiyatı 3514.10TL

Galaxy S9; Hepsiburada fiyatı 4528,00TL, Amazon fiyatı 4387,10TL

Galaxy Note 9, J8 modelleri şuanda satılmıyor.

Elbetteki aldığınız ürünün rengine, markasına göre aradaki fiyat farkı 2000TL’ye kadar çıkabiliyor. Bazı kategorilerle hepsiburada ile aynı fiyattan satışlar olabiliyor.

Bir diğer fark Xiaomi powerbank’larda ortaya çıkıyor. Xiaomi 3. Nesil taşınabilir şarj cihazı (10000MAH) fiyatı hepsiburada’da 159TL iken Amazonda 99.90TL olarak karşımıza çıkıyor. Bilgisayar kategorisindede benzer durumları görebilyoruz.

Fiyatın yanı sıra, ürün çeşitliliğine baktığımızda Amazon biraz geride kalıyor. Teknolojik ürünlerde bile oldukça fazla satışta olmayan model var. Ayrıca keşke yurtdışı satıcılardan hala bir şeyler alabilseydik.

Amazon’unda hepsiburada gibi bir mobil uygulaması var ve ondan oldukça hızlı çalışıyor. Fakat hepsiburada’da hesabınız, kategoriler gibi bilgilere ana sayfadan direkt ulaşılabilirken Amazon’un ana sayfasında sepet, arama ve navigasyon menüsü bulunuyor. 50TL ve üzeri servislerde kargo bedava olduğunu belirtelim.

İnsanların bazıları oldukça tuhaf konuşmuşlar. Bazı arkadaşlar ürünlerin ABD, Avrupa gibi bölgelerden geleceğini zannediyorlar ve vergilerle ilgili sorular yöneltiyorlar. Bazıları ise bunun ABD’ye hizmet olduğunu sanıyor. Fakat Amazon, Türkiye’deki tedarikçilerle çalışıyor ve listeleme ücreti almıyor. Bunun yanında komisyon oranlarıda düşük.

Ayrıca İstanbul’daki ofisi için iş ilanlarını aylar öncesinde veren Amazon, ülkemizdeki istihdama küçükte olsa bir katkıda bulundu.

Kart konusunda Amazon beni sevindirdi zira N11, hepsiburada gibi siteler banka kartlarını kaydetmemize izin vermiyordu. Amazon’da ise Ziraat BankKartımı başarıyla kaydettim. Adres bilgilerimi girme konusundada sorun yaşamadım.

Diğer siteler gibi satıcı bilgileri ve perakende satış fiyatı üzerinden verilen indirim tutarı gösteriliyor.

Şuan Amazon’dan her hangi bir siparişim bulunmuyor. İleride alacağım ürünlerde tercih edebilirim.

Klavye gibi aksesuğarlarda hb ile fazla bir fiyat farkı göremediğimi ekstradan belirteyim. Yakında yapacağım videoda bu konuya daha hakim bir şekilde deyineceğim.

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap