İlginizi Çekebilir

Nvidia, ARM’yi 40 Milyar Dolar Karşılığında Satın Aldı!

nvidia arm

Teknoloji dünyasında önemli bir satın alma daha gerçekleşti. Dev ekran kartı üreticisi Nvidia, çekirdek birimi ARM’yi yüksek diyebileceğimiz bir fiyat karşılığında satın aldı. Satın almanın 18 ay içinde tamamlanması bekleniyor.

Nvidia CEO’su Jensen Huang, çalışanlarına gönderdiği mektupta İngiliz merkezli şirket ARM’yi satın aldığını resmen doğruladı. Raporlara göre 2 şirket arasında yapılan anlaşma 40 milyar dolar değerinde ve bu, işlemci/iletken malzeme sektöründeki “en pahalı” anlaşma.

ARM, Nvidia içinde ayrı bir bölüm olarak varlığını sürdürecek, fakat şirketin genel merkezi İngiltere Cambridge’da kalacak. Bunun yanında ARM, yerleşik olarak ortaklarıyla tarafsız ve açık lisanslama biçimini koruyacak.

Nvidia, Arm'ı 40 milyar dolara satın aldı

Uzun bir sürenin ardından şunu söyleyebiliriz, Nvidia, ARM sayesinde mobil CPU pazarına el atacak. Ayrıca şirket grafik yongalarıyla da sektöre katılabilir. Nvidia CEO’sunun açıklamasını aşağıdan okuyabilirsiniz.


Yapay zeka çağının lider bilgi işlem şirketini oluşturmak için Arm ile kollarımıza katıldık. AI, zamanımızın en güçlü teknoloji gücüdür. Verilerden öğrenen yapay zeka süper bilgisayarları, hiçbir insanın yazamayacağı bir yazılım yazabilir. Yapay zeka yazılımı şaşırtıcı bir şekilde ortamını algılayabilir, en iyi planı çıkarabilir ve akıllıca hareket edebilir. Bu yeni yazılım biçimi, bilgi işlemi dünyanın her köşesine yayacak. Bir gün, yapay zekayı çalıştıran trilyonlarca bilgisayar, günümüzün internet-internetinden binlerce kat daha büyük yeni bir internet – nesnelerin interneti – yaratacak.
NVIDIA’nın yapay zeka hesaplamasını Arm’ın CPU’sunun geniş erişimiyle birleştirerek, dev yapay zeka fırsatını önümüzde devreye sokacak ve buluttan, akıllı telefonlardan, PC’lerden, otonom arabalardan, robotikten, 5G’den ve IoT’den bilgi işlemi ilerleteceğiz. – Jensen Huang

ARM, Dünya’da en çok tercih edlilen yonga seti tasarımcısı. Şirketin çipleri neredeyse tüm akıllı telefonlarda lisanslı durumda. Ek olarak ev aletlerinden süper bilgisayarlara uzanan çok geniş bir cihaz ağına sahip.

ARM, Qualcomm, Apple ve AMD gibi işlemci üreticilerinin yonga tasarımlarını sağladığından anlaşmanın tamamlanmasını takiben yasal engeller ortaya çıkabilir. Mesela Apple, beklenene göre bu yılın sonunda ilk olarak MacBook Air’da ARM tabanlı işlemcilere geçecekti ve şirket, birkaç sene önce Nvidia ile anlaşamadığı için Nvidia’nın ekran kartlarını kullanmayı reddetti. ARM işlemcilere geçiş, Apple’ı doğrudan veya dolaylı Nvidia ile yan yana getirebilir.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

https://www.gsmarena.com/nvidia_acquires_arm_for_40_billion-news-45256.php

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap