Turkcell Online Mağaza Sipariş Deneyimlerim

Turkcell Web mağazasından alışveriş yapmaya değer mi? İşte deneyimlerimiz!

20180301_210157913049861.jpg

Herkese merhaba arkadaşlar. Bundan 1 hafta önce sizler için değerlendirme ve inceleme amacıyla turkcell.com.tr üzerinden pPaycell Card aldım.

 

Bu yazımda, bu sipariş elime ulaşana kadar başıma gelenleri anlatacağım. 21.02.2018 Çarşamba gün saat 22 sularında ürünümü faturama yansıt seçeneği ile sipariş ettim. Hemen ertesi gün siparişim onaylandı ve  hazırlanıyor aşamasına geçti.

 

Aynı gün Turkcell Müşteri Hizmetlerine ürünümün ne zaman teslim edilebileceğini sordum. Bana, depoda hazır hale getirilip kargoya verilmesinin 2 iş günü, teslimin ise 2 – 5 iş günü içerisinde gerçekleşebileceğini söylediler.

 

İkinci iş günü bitmesine rağmen ürünüm hala kargoya verilmedi, bende bunun üzerine Online sipariş destek formu oluşturdum ve Cuma akşamı gönderdim.

 

Bana Cumartesi sabahı E-Posta ile dönüş yapıldı ve ürünümün önümüzdeki hafta 2 iş günü içerisinde kargoya verileceği söylendi. Pazartesi durumu anlamak amacıyla 1 forum daha gönderdim. Fakat bu forum sonraki taleplerim yerine sayıldı yani ben Salı günü kargo durumunu sorgulamak için  2 forum daha göndermiştim hepsi  birleşti. Çarşamba sabahı tarafıma tekrar E-Posta ile dönüş yapıldı ve siparişimin kargoya verildiği bildirildi. Bu arada yetkililer siparişle ilgili taleplerimi çok iyi takip ettiler ve sorularıma tam zamanlı cevap verdiler.

 

28.02.2018 tarihinde kargoya verilen ürümün tarafıma Cuma günü ulaşmasını bekliyordum. Fakat çalıştıkları İnter Global Kargo hızlı davrandı ve ürün bu sabah 08:30 sularında dağıtıma çıktı. Tarafıma ise 10:30 sularında teslim edildi.

 

Fakat kargo yetkilisi bizim evin oraları bilmediği için onuda ekstradan tarif etmek zorunda kaldım.

 

21.02.2018 tarihinde satın aldığım ürünün 01.03.2018 tarihinde teslim edilmesi Turkcell’in yavaş çalıştığının bir göstergesi oldu. Hepsiburada üzerinden aldığım ürünler en geç 4 gün içinde teslim ediliyordu. Birde Turkcell Hesabım üzerinden siparişinizin anlık durumunu göremiyorsunuz, buda bir eksiklik. Hepsiburada kendi sitesi üzerinden bu bilgileri sunuyor. Sunmasa bile çalıştıkları firmaların mobil şubeleri üzerinden takip yapabiliyorsunuz. Maalesef İnter Global böyle bir imkan sunmuyor.

 

Sonuç olarak Turkcell, çözüm odaklı çalışsa bile bu konuda oldukça yavaş. Sırf bu yüzden bir daha siparişlerimde Turkcell.com.tr’yi kullanmayı düşünmüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz? 7TL kargo ücreti karşılığında  aldığınız bu hizmet parasını hakediyor mu?

 

Son olarak kargo firması baya resmi çalışıyordu, bu yüzden oldukça hoşuma gitti diyebilirim.

 

 

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap