My Friend Pedro İnceleme:

My Friend Pedro - 20190623172838

Geliştirici:
DeadToast Entertainment
Yayıncı:
Devolver Digital
Çıkış tarihi:
20 Haziran 2019
Oyun türü:
Aksiyon, FPS
Bu oyunu incelemeye başlamadan önce belirtmeliyim ki, Bu sene hayranlık duyduğum, bir an önce çıksada oynasak dediğim bir bağımsız oyun yoktu. Tabi bu oyun çıkana kadar. My Friend Pedro, Tamamen olmasada büyük kısmının tek kişi tarafından yapıldığı bir oyun. Müzikler ve ses tasarımı dışında oyunun arkasında tek bir yapımcı duruyor. Adını tam olarak hatırlamasam da, bayağı iyi bir iş çıkarttığını söylemeliyim.
Aslında, daha önceden My Friend Pedro isminde bir oyun yapılmış, Web tarayıcılarında oynanabilir bir hâale gelmişti. My Friend Pedro’nun tarayıcı oyununa Buradan ulaşıp oynayabilirsiniz.
2019 Yılında çıkan My Friend Pedro’nun bu oyun ile karışmaması için oyun, My Friend Pedro: Blood Bullets Bananas olarak çıkış gerçekleştirdi.
Gelelim 2019 versiyon My Friend Pedro’nun incelemesine. My Friend Pedro, Zamanında Matrix, Max Payne gibi yapımlardan tanıdığımız Bullettime mekaniklerini oynanışa güzel bir şekilde yedirmiş.
Düşmanlarınızı bu mekanikler sayesinde artistik bir biçimde öldürebiliyor, düşman mermilerinden kaçabiliyorsunuz. Dilerseniz elinizdeki tava gibi aletlerle de düşmanlarınıza dalabiliyorsunuz. Bullettime ile düşmanlarınıza şov yapmak oldukça eğlenceli. Tabi mermilerden kaçabilirseniz.
Oyunun ilerleyen kısımlarında Super Mario’dan fırlama platform mekanikleri var. Bu mekanikler güzel olmasına rağmen oyunun oynanışına biraz zarar vermiş şahsen. Biraz daha uğraşılsa, Bullettime ve diğer Matrix özelliklerinin yanına başka elementler de eklenebilirdi. Şahsen bu Platform bölümleri ilgimi pek fazla çekemedi.
Gelelim oyunun hikayesine. Oyunun hikayesi, pekte iç açıcı değil. Tamam, ortalama üstü bir hikayesi var ama, ben bu oyunu hikayesi için değil, mekanikleri için oynadım. Sizinde belli bir süre sonra hikayeyi sallamayacağınızı tahmin ediyorum.
Arkadaşımız Pedro, bir muz. Evet doğru duydunuz, bir muz. Bu muz, oyunun başından sonuna kadar yanımızda duruyor. Bize ne yapmamız gerektiğini söylüyor, belli yerlerde tüyolar veriyor. Kısacası oyun onu takip ederek geçiyor. Pedro nereye, biz oraya.
Hikayenin toplamda 5 bölümü var. Pedro’nun eşliğinde bu 5 bölüme gidip, düşmanları temizliyoruz. Pek Spoiler vermemek için bu kadar yazıp geçiyorum.
Müzikler ise oldukça başarılı fakat, bir GRIS, Hotline Miami etkisi yaratmadı bende. Ama Retro Trap müzikleri bayağı hoşuma gitti. Özellikle bölüm sonu Boss’larında çalan müzikler oldukça güzel.
Oyunun grafikleri ise 2D olarak tasarlanmış. Göze oldukça hoş geliyor. Ama bu yıl çıkmış diğer 2D oyunları oynadıysanız, sizi pek tatmin etmeyecektir.
Oyunun bir de Rank sistemi var. Her bölüm sonunda size harfli olarak Rank’ınız belirtiliyor. Bu Rank’ler ile Diğer oyuncular arasında yarışa girebiliyorsunuz fakat, oyunun bölüm seçme ekranında bölüm isimleri yazmadığından, hangi seçeneğin hangi bölüme ait olduğunu kendiniz bulmalısınız. Aldığınız silahları ise tekrar oynadığınızda yeniden almanız gerekiyor. Çünkü oyunda New Game+ modu bulunmuyor.
Sona geldiğimizde ise, bu senenin bağımsız oyunları arasında en dikkat çekici olan My Friend Pedro, eksikleri ile, ve o eksikleri kapatan güzellikleri ile oldukça güzel bir oyun.
85.
My Friend Pedro Steam
My Friend Pedro Türkçe yama
My Friend Pedro Türkçe alt yazılı serimiz

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

Adım onur. 26 Haziran 2000 tarihinde doğdum. 8. Sınıftan itibaren oyunlar, teknoloji, VB. dallar ile ilgiliyim. Kendime ait bir Youtube kanalım, bir Twitter hesabım, bir Facebook hesabım, ve 2 adet yazı yazdığım sayfam var. Tabi bir sayfa bu sitenin kurucusuna aittir.

Yorum Yap