İlginizi Çekebilir

Google Chrome’a Görme Engellilerin İşine Yarayacak Bir Özellik Geldi!

Ekran Alıntısı

Yapay zekanın hayatımıza girmesiyle birlikte bir çok şey kolaylaşmaya başladı. Hepinizin bildiği üzere bazı web sitelerine üye olurken, fatura öderken veya aklıma gelmeyen başka bir şey yaparken güvenlik kodu diye zorunlu bir alanla karşılaşıyoruz. Günümüzde bir çok web sitesinde bu güvenlik kodlarını dinleme seçeneği bulunuyor ancak hala bulunmayanlarla karşılaşabiliyoruz.

Google Recapcha kullanan web sitelerine, kullandığınız tarayıcıda bir Google hesabı ekliyse otomatik olarak onaylanma seçeneği sunuluyor, en basit örnek olarak bizim web sitemize bu şekilde giriş yapabilirsiniz.

Daha önceleri sadece Mozilla’nın geliştirdiği FireFox tarayıcısında çalışan bir eklenti vardı fakat uzun bir süre önce geçerliliğini yitirmişti. Şimdi Dünya’nın en popüler internet tarayıcılarından biri olan Google Chrome’a bu özellik dahil edildi.

Özelliğin kullanım amacı etiketlenmeyen veya açıklanmamış resimleri size betimlemek. Özelliği kullanmak için ekran okuyucunuz açıkken aşağıdaki yolu izleyin:

Güvenlik/doğrulama kodunun yer aldığı grafiğe ok tuşlarıyla gelin ve sağ Windows (uygulama) tuşuna basın. Burad, Google’dan resim açıklamaları al açılır menüsüne tıklayın, aşağıdaki seçenekler görünecek:

A) Her zaman: her hangi bir açıklanmamış/etiketlenmemiş veya güvenlik kodu resminin üstüne geldiğiniz zaman Google, üstüne geldiğiniz resimleri otomatik olarak açıklayacaktır.

B) Sadece bir kez: Yalnızca o an merak ettiğiniz bir resmin açıklanmasını istiyorsanız bu seçeneği kullanabilirsiniz.

Seçiminizi yaptıktan sonra sizlere bir iletişim kutusu gösterilecek ve resimlerin Google’a gönderileceği belirtilecek. Tamam dedikten sonra açıklamayı dinleyebilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken bir husus var. Eğer her zaman seçeneğini seçerseniz tüm resimler Google’a gönderilecek. Yani tarayıcınız üzerinden abone olduğunuz bir bulut servisine giriş yaptığınızda, özel fotoğraflarınız da gitmiş olacak. Eğer güvenlik konusunda endişeleriniz varsa, yalnızca istediğiniz resimlerde bu özelliği kullanın.

Google’ın bu yenilikle bizi büyük bir dertten kurtardığını rahatlıkla söyleyebilirim. Kendi açımdan konuşursam, dinleme seçeneği sunulmayan Captcha kodlarını okumak için artık büyüteç kullanmak zorunda kalmayacağım.

Özelliği tüm resimlerde kullanabildiğinizi tekrardan belirtelim.

Bu yeniliği nasıl buldunuz?

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. iyi sayılır, ama ben bunu sadece güvenlik kodu için kullanmam şahsen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir