Fransa da Huawei’i Kısmen İstemiyor, Fakat Açıklaması Dikkat Çekici!

huawei-logo

Dün sizlerle yaptığımız bir haberde İngiltere’nin Huawei ekipmanlarını kullanmayacağını aktarmıştık. Aradan geçen bir günün ardından Fransa da kararını verdi. Fakat hepinizi şaşırtabilecek bir açıklaması var.

ABD, Huawei konusunda müttefiklerinin de kendisi gibi tutum izlemesini istiyor. Fakat İngiltere bile, tam anlamıyla Huawei’i silmeyi amaçlamıyor. Fransa da bunu takiben, Çinli telekominikasyon şirketlerine tam bir yasak getirilmeyeceğini söyledi.

Fransız siber güvenlik ajansı (ANSSI) başkanı Guillaume Poupard, yaptığı açıklamada, şuanda Huawei marka ağ ekipmanı kullanmayanların bu tutumunu korumasını istedi. Huawei kullanan şirketler de geçici bir süre geçerli olacak izinler alacak.

Reuters, Bouygues Telecom ve SFR’nin ağ ekipmanlarının yarısının Huawei tarafından üretildiğini; yine Fransa’lı bir operatör olan Orange’ın ise Ericson ve Nokia ile çalıştığını söyledi.

Başkan, bunun Çin’e karşı bir ırkçılık niyeti taşımadığını da ekledi.

Risk farklı değil!

Guillaume Poupard açıklamasının devamında, Avrupalı bir şirketle çalışmanın, Huawei ile çalışmaktan farklı olmadığını söyledi:


Söylediğimiz tek şey, riskin Avrupalı ​​olmayanlarla olduğu gibi Avrupalı ​​tedarikçilerle aynı olmadığıdır.

Kaynaklara göre Fransa, Huawei’i kişisel verileri işleyen ağların dışında tutmaya çalışacak. Poupard, ülkedeki operatörlerin Huawei ile çalışmalarıyla ilgili detaylı bilgileri gönderdiğini belirterek, bu şirketlerin Huawei ile 3 – 8 yıl arasında çalışmalarına izin verileceğini vurguladı.

Fransa’nın bu tutumu hakkında ne düşünüyorsunuz?

https://gsmarena.com/french_government_will_not_ban_huawei_still_recommends_using_other_suppliers-news-44117.php

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap