Facebook’da, “Sahte” Spotify Reklamları Yayımlanmaya Başladı!

Bankalardan sonra dolandırıcılar, dünyaca ünlü müzik servisini hedef aldılar.

Spotify
1

Facebook, herkesin düşüncelerini yayımlayabildiği bir platform. Yaklaşık 1.5 milyar aktif kullanıcısı olan uygulama kurumsal firmalarında işine yarıyor.

 

Ülkemizde dahil bir çok firma Facebook’a reklam vererek müşterilerini arttırmaya çalışıyor. Ancak popüler firmalar adına açılan sahte sayfalar yüzlerce kişinin dolandırılmasına sevep oluyor.

 

Ülkemizde çok sevilen ve takip edilen Spotify uygulamasıda bunlardan biri. Facebook’da gezinirken “Spotify Türkiye”, “Spotify TR” tarzı sayfalardan reklamlar gösteriliyor. Bazı sayfalarda inandırıcı olması için tam oturmuş bir Spotify logosu ve öne çıkan görsel kullanılıyor.

 

Linke tıkladığınız zaman spotify-premium.com, spotify365-premium.com tarzı bir web sitesine yönlendiriliyorsunuz.

 

Buraya giriş yapmak için Spotify üyesi olmanız gerekmiyor. Kafanızddan bir kullanıcı adı sallasanız bile sistem kabul ediyor ve kendini ele veriyor.

 

Giriş yaptıktan sonra kart bilgileriniz isteniyor ve girip devam ettiğinizde kartınızın internet alışverişlerine kapalı olduğu bildiriliyor.

 

Neyseki 3D Secure alışveriş yapanlar gelen bölümü inceleyerek durumu fark edebiliyor. Fakat mesajın yanlızca güvenlik kodunu okuyanlar avlanmış oluyor Kullanıcıların banka kartlarından belirli miktarlar çekilmeye başlıyor.

 

Sahtekarlar vatandaşları “365 gün premium sadece0.99TL” diyerek tuzağa çekiyorlar. Adreste spotify.com’u görenler ise gerçek olduğuna inanıyor ve ok hedefini vurmuş oluyor.

 

Kredi kartlarından çekim daha kolay olsada banka hesabınızdaki para o kadar kolay çalınamıyor.

 

Bu tür sahte sitelere karşı dikkatli olmanızı öneriyoruz.

 

Ayrıca giriş yaptıktan sonra 2 ödeme seçeneği ve 2 ödeme planı karşımıza çıkması gerekiyor, o kısmı iyi ayarlayamamışlar

 

Facebook bu tür reklamları nasıl onaylıyor aklım almıyor. Ben bir reklam yayımladığımda hesabımı askıya almışlardı. Sanırım yapay ve ya insan tarafından kontrol edilen sistemlerde bunu gerçek sanıyor. Kim bilir belki Facebook çalışanlarıda kanmıştır.

 

Siz bu tür reklamlar gördüğünüzde doğruluğunu anlamak için yanlızca adres çubuğuna bakın. Adres çubuğunda https://www.spotify.com yazmıyorsa sekmeyi kapatın ve gönderiyi şikayet edin.

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Bu dolandırıcılık yöntemi giderek artmaya başladı. Daha öncede sahte Facebook girişleriyle insanları kandırmışlardı. Gidişat nereye gidiyor anlamıyorum. Dikkatli olunması gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir