Galaxy S21’de O Sensör Olmayacak!

s10 lite

Samsung, geçtiğimiz hafta 2020’nin Not’u Galaxy Note 20’yi tanıtmıştı. Şirket şimdi, Galaxy S21 için çalışmaya başladı ve 2021’de bu telefonu göreceğiz.

O gün gelene kadar sızıntılar bizi rahat bırakmayacak, hatta şimdiden bilgiler geliyor.

Güney Kore’den gelen bir rapor, Samsung’un Galaxy S21’de TOF (derinlik) sensörü kullanmayacağını iddia etti. Samsung, TOF sensörünü  Galaxy S20 serisinde kullanmış, Note 20 serisinde kullanmamıştı.

Samsung’a göre geliştirdikleri sensörün kullanılabilirliği yeterli değil. Samsung, Apple’ın doğrudan TOF sensörü teknolojisine karşı dolaylı TOF sensörü kullanıyordu ve Apple’ın sensörü çok daha güçlüydü. Apple’ın TOF teknolojisi, Japon devi Sony ile ortak çalışmalarıyla geliştirildi ve 2 şirket arasında anlaşma olduğu için Samsung bu sensörü kullanamadı.

Samsung Galaxy S20 + ve Galaxy S20 Ultra

*Solda S20+, sağda S20 Ultra, TOF sensörleriyle gösterilmiştir.

Bununla birlikte Samsung, dolaylı TOF konseptinden tam olarak vaz geçmiş değil. Şirketin sistemsel iş departmanı şu anda kullandıkları dolaylı TOF teknolojisinin daha başarılı olduğu bir görüntü sensörü geliştirmeyi başarmış durumda. Samsung, Apple’ın İphone 12’de kullandığı TOF sensörünü ne kadar geliştirdiğini ve pazarın buna tepkisini ölçtükten sonra bu sensörü kullanmaya karar verecek. Ben şimdiden vaz geçeceklerini söyleyeyim, çünkü İphone 12’den iyi bir TOF sensörü yapmaları, imkansız görünüyor.

Her ne olursa olsun Samsung’un Apple’ı gözlemlemek için bayağı zamanı var, S21’e yetişmese bile, Note 21’de TOF sensörünü görebiliriz. Siz bu  konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s21_tof_sensor_dropped-news-44758.php

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap