İlginizi Çekebilir

Apple, iPhone 12’de A14 İşlemcisini Yavaşlattı!

iphone-12

2020 amiral gemilerini gördükten sorra hiç şüphesiz, herkesin beklediği akıllı telefon, iPhone 12’ydi. Apple, kimisi için beklentileri karşılayan, kimisi için ise sınıfta kalan iPhone 12 serisi telefonlarını, Salı günü gerçekleştirdiği etkinlikte resmi olarak duyurdu ve merakımıza son verdi.

iPhone 12’nin birçok öne çıkan özelliği vardı ama, tüm modellerde ortak olan sanıyoruz tek özellik, işlemci. İşte o işlemci de, iPhone 12’de değişime uğramış.

Dün, iPhone 12 serisinin AnTuTu test puanları ortaya çıkmıştı ve A14 işlemcinin, Android rakiplerini nasıl tokatladığını görmüştük. İşlemcinin GPU performansı da beğenilmişti. Biliyorsunuzdur, Apple, geçtiğimiz ay bir etkinlik düzenleyerek iPad Air (2020) tabletini duyurmuştu, A14 yonga setini kullanan ilk cihaz da bu olmuştu. İşte bugün, bu iPad’in AnTuTu puanı ortaya çıktı ve bize, daha güçlü olduğunu söylüyor. Teste göre, iPhone 12’lerde kullanılan A14 işlemci, iPad Air’dekinden daha yavaş.

Evet, aslında buna şaşırmamamız gerekiyor, çünkü Apple, uzun süre tabletlerinde işlemcilerinin X takısı eklenmiş halini kullandı. Bu işlemciler, iPhone işlemcilerinden özellikle grafik yongası yönünde daha hızlıydı. Fakat bu yıl, Apple böyle bir uygulamaya başvurmadı, aslında 2 yıldır bu tarz bir ayrıma gitmedi. Yani A14 çip seti, tek işlemciydi. Anladığımız kadarıyla Apple, A14 işlemcisini detaylı bir hız aşırtma/iyileştirme testinden geçirmiş.

Fakat Apple, “X” takısından henüz vaz geçmiş değil. Şirketin A14 X adında bir işlemci üzerinde çalıştığı ancak bu işlemcinin ARM tabanlı yeni MacBook’larda kullanılacağı biliniyor.

Aşağıda fotoğraftan işlemcinin puanına göz atabilirsiniz.

AnTuTu, Apple A14 yonga setini test ediyor: iPad Air (2020)AnTuTu, Apple A14 yonga setini test ediyor: iPhone 12

AnTuTu test sonucundan A14 yonga setinin CPU ve GPU çalışma frekansını öğrenemiyoruz fakat ilginç bir konu var, iPhone 12’de yer alan GPU’nun hızı, selefi iPhone 11’den daha düşük.

Apple’ın resmi açıkladığı veriler, A14 Bionic’in içinde yer alan GPU’nun A13’ün içindeki GPU’dan %8 daha hızlı olduğu yönündeydi, burada bir yanlışlık yok. Yani iPhone 11 ile iPad Air 2020 arasında yaklaşık %20’lik performans farkı var. Fakat işler iPhone 12’ye geldiğinde ortalık biraz karışıyor, çünkü A14 Bionic’in grafik yongasının saat frekansı daha düşük olduğu için testte biraz zorlandı ve geride kaldı.

AnTuTu puanları, iPhone 12 yonga setinin yavaşlatıldığını, GPU'nun 11 serisinden daha yavaş olduğunu gösteriyor

Diyebilirsiniz, bu sonuç RAM’den veya depolama alanından kaynaklanıyor olmasın? Fakat test edilen iPhone 12 ve iPad Air 2020, 4GB RAM ve 256GB dahili hafızaya sahip, yani şartlar eşit. Ek olarak 2 cihazın ekranı da 60Hz’de teste sokuldu.

Apple’ın işlemcilerinin boyutu artık oldukça büyüdü, yeni A14’te de 11,8 milyar transistör var ve bu işlemci, 5nm üretim sürecinde inşa edildi. Yani hem yüksek ısıyı yaymak için daha fazla alana, hem de daha güçlü bir pile ihtiyacı var. Bu nedenden ötürü Apple, iPhone 12’de A14’ün performansını biraz düşürmek zorunda kaldı. iPad Air 2020, ısıyı dağıtma ve işlemciyi besleme konusunda boyutu ve içindeki pil sebebiyle A14 işlemciyi beslemek için en uygun cihaz.

https://www.gsmarena.com/antutu_scores_suggest_iphone_12_chipset_is_downclocked_gpu_is_slower_than_on_the_11series-news-45835.php

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap