İlginizi Çekebilir

5 Ülke, Apple’ın Tüketicilere Daha Fazla Para Ödemesini İstiyor!

Apple-iPhone-9-1

Biliyorsunuzdur, İOS 10.2.1 sürümüyle birlikte Apple, belirli İphone modellerini, pil ömrünü korumak amacıyla yavaşlatıyordu. CPU tabanlı bu yavaşlatma, kullanıcılardan habersiz ve onaysız yapıldığı için birçok kurumdan tepki çekmişti ve çeşitli davalar açılmıştı. Bu davaların sonucunda Apple, belirli bir tazminat ödemeyi kaabul etmişti.

Bu yılın başlarında ZOOM üzerinden, ABD Bölge Hakimi Edward J. Davila’nın yönettiği sanal bir duruşma yapıldı. Bu duruşmanın sonucunda taraf olan Apple ve davacılar, aralarında genel bir anlaşma yaptı ve mahkeme de buna kısmen onay verdi.

Daha sonra mahkeme tarafından, açılan #batterygate davaasının sonlandırılması için de çalışmalar başladı, ve davanın kapatılması için ön onay verildi.

5 ülke, Apple’dan #batterygate davası için 60EURO istiyor!

İOS 10.2.1’in kullanıma sunulmasından önce kullanıcılar, yük gerektiren işlemler yaptıklarında telefonlarının çökmesine veya yeniden başlamasına yönelik şikayetler iletiyordu. Bu konuyla ilgili şikayetlerin artmasıyla Apple, “planlı eskitme” yapmakla suçlandı. Bu sayede kullanıcılar, cihazlarının eskidiğini düşünerek yeni bir İphone satın alacaklardı.

Fakat Apple bunu yeni bir cihaz sattırmak için değil, var olan cihazın pil ömrünü artırmak için yapıyordu. Şirket, CPU performansını düşürerek İphone’ların pil ömrünü koruyacağına inanıyordu. Sonuçta şirket, telefonları yavaşlattığını ama bunu tüketiciler için yaptığını itiraf etti.

Apple gelen tepkilere daha fazla dayanamadı ve CEO Tim COOK, Aralık 2017’de özür diledi. Bununla kalmadılar, tüketicilere ço uygun fiyatlı pil değişim imkanı sundular.

Devam eden duruşmalarda Apple, her müşteriye bu yavaşlatma sebebiyle 25USD ödemeyi kabul etti. Fakat Hollanda’lı bir yayın kuruluşu olaniCulture’a göre   adını öğrenemediğimiz 5 Avrupa ülkesinin tüketici grubu, Apple’ın her müşteriye 60EURO (yaklaşık 67USD) ödemesini istiyor.

Apple bu tutarı öder mi bilemeyiz, ancak şirket bu politikasından sonra gerek pil fiyatlarını düşürerek, gerekse de ücretsiz onarım hizmetleriyle beğeni kazandı. Tim COOK, her zaman kullanıcılarının yanlarında olduğunu söylemişti.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

https://www.phonearena.com/news/european-consumer-groups-seek-more-money-from-apple-over-batterygate_id125726

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap