İlginizi Çekebilir

Zoom, 19 Ekim’de Beklenen Özelliğini Yayımlıyor!

zoom-öne çıkan

2020’nin başından itibaren belki de çoğu kişinin hayal bile edemeyeceği bir duruma tanık olduk, Covid19. Virüse karşı tedbir amacıyla birçok ülkede okullar, iş yerleri ve STK’lar kapatıldı ve bu kurumlar, faaliyetlerini dijital ortamlarda sürdürmeye karar verdi. İşte bu iş için kullanılan, hatta Türkiye internet trafiğinin tek başına %20’sini ele geçiren Zoom, güvenlik alanında çoğu kişinin hoşuna gidecek toplantıları uçtan uca şifreleme özelliğini, önümüzdeki hafta Pazartesi günü yayımlayacak.

Şirket kendi blog gönderisinde bu özellik ile ilgili detayları paylaştı. Buna göre özellik, hem ücretli hem ücretsiz Zoom kullanıcıları tarafından kullanılabilecek. Şirket 30 gün boyunca uçtan uca şifreleme ile ilgili gelen geri bildirimleri izleyecek ve gerekli iyileştirmeleri yapacak. İlk aşamada E2EE (uçtan uca şifreleme) özelliğinin, bir nevi teknik ön izleme olacağını belirtelim.

E2EE'yi etkinleştirme önümüzdeki haftadan itibaren kullanıma sunulacak - Zoom, yeni güvenlik seçeneği ekliyor - 19 Ekim'den itibaren toplantılar için uçtan uca şifreleme

Şimdi de E2EE’nin çalışma mantığından biraz bahsedelim. Zoom, uçtan uca şifreleme özelliğinde bir toplantıyı şifrelemek için kendi sunucusu yerine kullanıcıların cihazlarından şifre anahtarlarının oluşmasını sağlayacak. Bu şifre, oluştuktan sonra yapılan toplantı, Zoom sunucularından şifrelenmiş olarak geçecek ve zoom çalışanları dahil kimse bu toplantılara erişemeyecek. E2EE, isteğe bağlı bir özellik olacak, kullanıcılar dilerlerse bu özelliği devre dışı bırakabilecek. Özellik etkinken yapılan toplantılarda, toplantının şifrelendiğini göstermek amacıyla cihaz ekranının sol üstünde yeşil bir koruma kalkanı görünecek, bu sayede katılımcılar, konuşmalarının şifrelendiğini görerek rahat bir nefes almış olacak. Konuyla ilgili Zoom’dan gelen açıklamayı aşağıdan okuyabilirsiniz.

En büyük önceliğimiz, kullanıcılarımızın güvenini kazanmak ve onların güvenliğini sağlamaktır. E2EE uygulamamız, platformumuzdaki güvenliği artırmaya devam etmemize olanak sağlayacaktır.

Uçtan uca şifrelemeyi kullanmak isteyen kullanıcılar, yalnızca ilk seferde telefon numaralarını SMS ile doğruladıktan ve basit birkaç adımı tamamladıktan sonra E2EE özelliğini kullanabiliyor.

Zoom, yine 1 aydan biraz daha uzun bir süre önce kullanıcıların hesap güvenliği için 2 faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) kullanıma sunmuştu. Bu yenilik, Zoom’daki kullanıcı hesapları için önemli bir güvenlik adımıydı, çünkü siber saldırganlar kişinin parolasını bilse bile ek doğrulama adımını geçmeden hesaplara erişim sağlayamıyordu. 2FA özelliğinin de aynı bu E2EE (uçtan uca şifreleme) özelliğinde olacağı gibi önceden etkinleştirilmesi gerekiyor, yeni bir hesap açtığınızda ise Zoom, 2 faktörlü doğrulamayı ilk aşamada size sormuyor. O yüzden yine ayarlardan özelliğin etkinleştirilmesi şart.

Zoom’un aşırı hızlı büyümesi ABD Senatosu ve Google’ı biraz tedirgin etti, hem senato hem de Google, Zoom’un kullanımını güvenlik endişeleri sebebiyle tamamen yasakladı. Zoom’a tek cephe alan ABD değildi, birçok ülke buna benzer şeyler yaptı, şirket  de bu ön yargıları yıkmak ve güvenlik tedbirlerini iyileştirmek için büyük bir hızla çalışıyor. Hatta şirket işi biraz ileri götürüp Zoom Güvenlik Konseyi’ni bile kurdu.

Ülkemizde de halen kullanılan ve bizim de şu anda üniversitede kullanmakta olduğumuz Zoom, hem toplantı planlama, hem de pratiklik açısından diğer uygulamaları geride bırakmayı başarmıştı. Tabii Google Meet de adamdır, hakkını yemeyelim.

Zoom’un kısa sürede büyümesi ve yeni güvenlik önlemleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

https://www.phonearena.com/news/Zoom-security-option-end-to-end-encryption-for-meetings-starting-October-19_id127853

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap