İlginizi Çekebilir

Samsung’un Google İçin Özel İşlemci Ürettiği İddia Edildi!

exynos

Ortaya çıkan yeni bir rapor, Google’ın tedarikçileri inceledikten, hatta kendi şirketini bile kurmayı düşündükten sonra işlemci üretimi için Samsung’un kapısını çaldığını iddia etti. Exynos işlemciler bildiğiniz gibi şuanda pek iyi anılmıyor.

Google, standart ARM CPU ve GPU modüllerinin yanında kendi çözümlerini de geliştirecek.

Modelini henüz bilmediğimiz bu Exynos işlemcide 2 adet ARM Cortex A78, 2 adet Cortex A76 ve 4 adet Cortex A55 çekirdekleri bulunacak. GPU tarafında ise ARM’nin yeni Borr mimarisine dayanan Mali MP20’yi göreceğiz. Cortex A78 ve Borr grafik mimarisi henüz duyurulmadı.

Cortex A77, Cortex A76’ya göre %20’lik bir performans artışı sağlıyordu, yeni A78 çekirdeklerinin A77 çekirdekerinden daha güçlü olacağını düşündüğümüzde Samsung’un Google için gerçekten güçlü bir işlemci üzerinde çalıştığını söyleyebiliriz.

Bir akıllı telefon için çok güçlü

Chip’in 5nm üretim teknolojisine sahip olacağı, bu nedenle ısı yönetimi ve güç verimliliği alanlarında daha başarılı olacağını görüyoruz. Fakat böyle bir işlemcinin teleffonlara sığıp sığmayacağı konusunda soru işaretleri var. Düşük bir ihtimal olduğunu düşünüyorum ama bu işlemci, Google’ın Chromebook cihazları için geliştiriliyor olabilir. Belki de İpad Pro’ya rakip bir tablet geliyordur.

Chromebook için düşük ihtimal dememin sebebi Samsung’un Galaxy Chromebook ve Google’ın Pixelbook modellerinde İntel işlemcilerin bulunmasıydı.

İlginç olan, bu özel çipin Google’ın Visual Core ISS ve NPU’sunu içerdiği söyleniyor. Bu, üretilen işlemcinin sunucularda kullanılabileceğini gösteriyor. Google’ın ISS ve NPU kullandığı bir çok alan var. Örneğin Google Fotoğraflar’da fotoğrafların işlenmesi, transkripsiyon gerektiren YouTube videoları, telefonlardan dil çevirisi ve Chrome tarayıcı.

Facebook da gelecekte OCULUS ürünleri için Samsung’un kapısını çalabilir. Peki siz, Google’ın bu işlemciyle ne yapacağını düşünüyorsunuz?

http://gsmarena.com/samsung_may_design_a_custom_exynos_chip_for_google_with_arm_parts_and_google_isp-news-42554.php

Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.