İlginizi Çekebilir

Windows Phone’un Hala Android Ve İOS’tan Daha İyi Olmasının 5 Sebebi

wp10

Microsoft’un en büyük hayal kırıklığı olarak nitelendirilebilecek Windows Mobile, eski adıyla Windows Phone, diğer işletim sistemlerine kıyasla bir çok avantaj barındırıyordu. Bazı işlevsel özellikleriyle dikkatleri üstüne toplayan WP, bana kalırsa Microsoft’un yanlış politikası yüzünden unutulup gitti, gidecek.

Elbette Microsoft’un bu konuda daha iyi bir iş çıkaracağına inanıyordum, ancak öyle olmadı. Benim uzun bir süre Nokia Lumia sevdam vardı. Cihazın tasarımı, arayüzü felan çok hoşuma gidiyordu. Özellikle Nokia’nın son halkası 920 ve 925 oldukça iyi cihazlardı dönemine göre.

En çok beğendiğim cihazda ilk serilerden Lumia 625’ti. Belki Windows Mobile unutulup gidecek ancak, gözümüzün önündeki avantajları unutacak değiliz. İşte bunlardan 5 tanesini aşağıda paylaşıyorum.

512MB’de Bile En İyi Performans!

Normalde o dönemde alacağınız 512MB’lik bir telefonda Asphalt 8 gibi yüksek gereksinim isteyen oyunları oynayabilmeniz pek mümkün olmuyordu. Ancak Windows Phone, donanım ile öyle opdimize oluyorduki, Asphalt 8’i bile kasmadan oynayabiliyordunuz.

Bu Donanıma Birde Güncelleme!

Microsoft işletim sistemini iyi sadece opdimize etmedi. 512MB RAM’a sahip bir cihaza güncelleme verdi. Normalde WP8 ile çıkan Lumia 520, 2014 yılında çıkan WP 8.1 güncellemesini almıştı ve oldukça iyi çalıştırıyordu.

Güvenlikte 1 Numara!

Windows Phone kapalı kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğu için Microsoft mağazası dışındaki yerlerden uygulama indirmeniz pek mümkün olmuyordu. Ancak bunu Windows Mobile ile çok kolay aşabiliyordunuz. Windows Phone’un en parlak dönemlerinde Nokia’nın sunduğu araçlarla zil sesi yapmadan video düzenlemeye kadar bir çok işlemi yapabiliyordunuz.

Uygulamaların Tamamı Tek Dokunuşla SD kartta!

Windows Phone çalıştıran özelliklee düşük donanıma sahip cihazlarda uygulama saklamak büyük problem teşkil edebiliyordu. Ancak class 10 segmentinde bir SD kartınız varsa uygulamanın tamamını o karta taşıyabiliyordunuz. Android’de sadece uygulama verilerini SD karta taşıyabiliyordunuz.

Cebinizde Bir Navigasyon Cihazı Var!

Yine Windows Phone’un en parlak dönemlerinde sunulan Nokia Haritalar, o dönemin diğer hizmetlerine göre (Google Maps dahil) göre çok daha tutarlı yol tarifleri yapıyordu. Hatta bir çok dizide bunun reklamı yapılmıştı, Kurtlar Vadisi Pusu, Güneşi beklerken gibi.

Windows Phone, iyisiyle, kötüsüyle bana kalırsa en iyi işletim sistemiydi. Bunu samimi olarak söylüyorum. Ne yazıkki Nokia’nın çöküşe geçip Microsoft’a devredilmesinden sonra bunların bir anlamı kalmadı. Windows Phone 8.1 ile birlikte Nokia Haritalar, Mix Radio gibi bir çok uygulama Lumia cihazlardan kaldırıldı.

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap