İlginizi Çekebilir

Google Lens’e Metinleri Seslendirme ve Bilgisayara Kopyalama Özellikleri Geldi

istant

Google Lens uygulamasına gelen güncelleme ile kullanışlı diyebileceğimiz birkaç özellik kullanıma sunuldu.

Google Lens, hem uygulaması hem de Google Asistan üzerinden kullanılabilen bir hizmet. ve dilediğiniz metni veya nesneyi tanıttığınızda, ilgili içerikle ilgili sonuçları sizlere gösterebiliyor.

Kullanıcılar Google Lens gibi uygulamaları günlük hayatlarında kullanırken, Google da hem Google Lens hem de diğer hizmetlerini daha işe yarar kılmak için çalışmaya devam ediyor. Bildiğiniz gibi Google Asistan da Aralık 2018’de Türkiye’de kullanıma sunulmuştu. Ben şahsen Google Asistan ve Google Lens’i fazlaca kullanıyorum.

Yeni özellikler demiştik, bunlara bir bakalım. İlk olarak metinlerin telaffuz edilmesinden bahsedelim, bu özelliği kullanmak için Google Lens’e giriş yaptıktan sonra sesli olarak dinlemek istediğiniz metnin üstüne tutun ve ekrana dokunarak işlenmesini sağlayın. Fotoğrafını çektiğiniz metni dijital olarak seçebilir durumdayken, orada yer alan dinle tuşuna basarak metni dinleyebilirsiniz. Bu özellik, sözcük ve paragraflarda kullanılabiliyor.

Bir ödev yapıyorsunuz ve “küçük” bir kelime ile ilgili hiçbir şey hatırlamıyorsunuz. Google Lens ile OCR yaptığınız sayfadaki dilediğiniz bir kelime/kelime grubunu direkt Google’da aratabilir, aklınızı kemiren kısım hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bu arada Google, yaptığınız arama ile ilgili size Wikipedia ve YouTube gibi çeşitli platformlardan bilgi de sunabilecek.

Artık el yazılarını bilgisayarınıza rahatça aktarabilirsiniz. Google Lens, bir süredir el yazısı tanıma özelliğine sahip ancak artık el yazısı ve dijital metinleri, eğer Chrome’da oturum açtıysanız telefonunuz aracılığıyla bilgisayarınızdaki Google Chrome’a aktarabileceksiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz özelliklerin tümü şuanda Android cihazlar üzerinden kullanılabilir durumda. İOS işletim sistemine sahip cihazlar ise metinleri sesle dinleme dışındaki 2 özelliği şuan kullanabilirler. Bu özellik için İphone kullanıcılarının bir süre beklemesi gerekecek.

Google Lens Android Uygulaması

 

Google Lens’e yeni gelen özellikler hakkında ne düşünüyorsunuz?

https://www.gsmarena.com/google_lens_can_now_speak_the_text_you_scanned_copy_it_to_your_computer-news-43084.php

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap