ABD, Kendi Şirketlerini Pazarı Kötüye Kullanmakla Suçluyor, Çarpıcı İfadeler Var!

-abd-rekabet

Teknoloji devi ABD’de kurulup büyüyen onlarca şirket var; Apple, Microsoft, Google, Facebook… bu firmalar zaman zaman çeşitli olaylarla gündeme gelebiliyorlar. Kimisi gizlilik, kimisi tekelcilik ile suçlanıyor. Hatta ABD Adalet Bakanlığı, geçtiğimiz hafta yine tekelcilik sebebiyle Google’a  dava açmıştı. Şimdi sıra, diğer firmalara gelmiş anlaşılan.

Nerede kalmıştık, suçlama. ABD Temsilciler Meclisi, bugün erken saatlerde tamamladığı araştırmada 4 şirketin rakiplerini yok etmek ve küçük işletmeleri zorlayarak onlara boyun eydirmek için kaynaklarını kötüye kullandıklarını tespit etti.

Ülkenin Yargı Komitesinin alt gruplarından olan antitröst’e göre Apple, Amazon, Google ve Facebook aynı kategoride iş yapıp birbirleriyle rekabet etmemeli. Alt komite, şirketlerin yeniden yapılandırılıp kontrol edilmesini önerdi ancak şirketlere doğrudan bir müdahalede bulunulacak mı bununla ilgili bir detay verilmedi.

Facebook, Apple, Amazon ve Google pazar güçlerini kötüye kullanmaktan suçlu bulundu

Konuyla ilgili detayları içeren bir rapor yayımlandı ve tam 449 sayfa. Bu raporda antitröst, bu kapsamlı rapor kitabında kapsamlı değişiklikler öneriyor. Açıkçası öneriler biraz can alıcı cinsten. Alt komite, şirketlerin üstünlüklerini kötü yönde kullandıklarını gösteren onlarca somut örneğe, bu raporda yer veriyor.

Bu rapor aynı zamanda şirketlerin internetin büyük bir bölümüne tek başlarına kontrol etmek için rakiplerine nasıl hakim olduklarını ve satın alamadıkları rakiplerini de alt etmek için neler yaptıklarını ortaya koyuyor.

Rapor diyor ki, Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, günümüzün hala popüler fotoğraf paylaşım platformu Instagram’ı şirket için “bizim için çok yıkıcı sonuçları” olabilecek bir rekabet ağı oluşturduğunu düşünerek, Instagram’ı satın almış. Yani adam diyor ki, bizim önümüzdeki sosyal medya, önümüzde kalmak yerine bizim olsun. Bu sayede 2 platformu kullanan kullanıcıların da verileri Facebook’tan geçiyor ve bu da internetin büyük bir bölümüne sahip olmak demek.

Gelelim raporun önerdiği bazı çarpıcı şeylere; rapor, Google’ın reklam hizmetleri için açık artırma yapmasını önlemeyi ve açık artırmalara katılımını engellemeyi, Amazon’un diğer perakendecilerle rekabet ettiği bölgelerde satış faaliyetlerini sonlandırmasını ve yine firmaları etkileyecek çok büyük kararların alınmasını öneriyor.

Bunun yanında rapor, önemli bir çağrıda bulunuyor ABD’ye, antitröst faaliyetlerine karşı şirketlere daha fazla faaliyet özgürlüğü sağlansın. Bunun sebebi de Facebook ve Google gibi şirketlerin, diğer rakiplerini satın alma girişimleri, alt komite bunu engellemek istiyor.

Facebook, Apple, Amazon ve Google pazar güçlerini kötüye kullanmaktan suçlu bulundu

Rapor, Demokratik Kongre Üyesi David Cicilline liderliğindeki bir komite tarafından yayınlandı. Reuters, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Joe Biden tarafından kazanılması durumunda, Meclis’teki Demokrat çoğunluğun, bulgulara göre hareket etmesi ve yenilenmiş bir antitröst yasası çıkarması için Kongre’ye baskı yapmaya devam edebileceğini belirtti. Bu rapor, özellikle adı geçen şirketler sebebiyle önümüzdeki günlerde fazlaca konuşulacağa benziyor, siz ne düşünüyorsunuz?

https://www.gsmarena.com/google_apple_amazon_and_facebook_found_guilty_in_abusing_their_market_power-news-45671.php

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap