Facebook’a İngiltere’den Şaka Gibi Ceza!

facebook-digital-art-po-1280x720
1

Sosyal medya hayatımıza girdiğinden beri, ne kadar güvenilir olduğu hala tartışılmaya devam ediyor. Öyleki, kişisel verilerimizin güvenliğide bunların başında geliyor. Geçtiğimiz aylarda bir anket şirketi tarafından toplanan binlerce bilgi dışarı sızdırılmıştı. Bunun üzerine Facebook CEO’su MArk Zuckerberg defalarca ifade vermek zorunda kalmış, halkın önünde özür dilemişti. Amaç, gelecek olan öfke ve ceza dalgasını en aza indirmekti.

Artık bu hedefinde başarılımı oldu, yoksa işin içinde başka şeylermi var bunu bilemeyeceğim fakat, bu konuya en çok önem gösteren İngiltere, Facebook’a sadece 500000 Sterlin para cezası verdi. Facebook bu cezanın bedelini, yanlızca 8 dakika içinde kazanabiliyor. Yani kaşıkla verdiğini, kepçeyle almış oluyor.

Avrupa ve Amerika’da baş gösteren Facebook’u sil kampanyası, çok hızlı bir şekilde tüm Dünya’ya yayıldı ve binlerce kişi, artık Facebook kullanmayacağını ifade etti.

Veri gizliliği konusunda Avrupa’nın tutumunu bilmeyeniniz yoktur. İngiltere’de dahil bir çok ülke, neredeyse Facebook’u kınama noktasına gelmişlerdi.

 

Her Şey Bir Şovdan mı İbaretti?

 

Hükumetler yaptığı dolu açıklamalarla halkın güvenini kazandılar. Daha sonrada, komik bir ceza verip “Bakın işte bunu yaptık” deyip işin içinden sıyırmaya çalışıyorlar. Hatta bunu, bir sonraki seçimlerinde “kampanya” olarak kullanacaklar.

 

Yani sizin verileriniz, ülkelerin umrunda bile değil, hatta ABD’nin hiç değil. O yüzden Facebook’un hiç bir verinizi paylaşmayacağız lafınada inanmayın.

 

Sosyal medya, devletlerin en kolay yönetebileceği içerik araçlarından olmadığı için, aracılarla orayı kontrol altına alıyorlar. Yani sosyal medya imparatorluğu, bağımsızlığını ilan etmesin diye uğraşıyorlar.

 

Halk Uyanık Olmalı!

 

Facebook’un verileri sızdırması tesadüf ya da hata değildi. Ortalıkta bilinçli yapılmış bir durum var ve insanlar ve Facebook’da bunu biliyor. Sadece, öfkeleri üstlerine çekmek istemiyor Facebook. Benzer şekilde Twitter’da kullanıcıları sürekli uyarıyor, çünkü “yaptık” demeselerde yapmış olabilecekleri sızıntıların ortaya çıkmasını istemiyorlar.

 

Siz önce kullanıcı verilerinin gizliliğini savunuyoruz deyin, daha sonra komik bir cezayla işin içinden sıyrılın. İnsanlar çok dikkatli olmalı. Önemli verilerinizi sosyal medya ve anket şirketlerine vermeyin. Oyunuzu seçim günü sandıkta kullanabilirsiniz.

 

Hükumetlerin anket çalışmalarını paylaşması bana doğru gelmiyor. Seçim sonucunu önceden bilmemize ya da tahmin etmemize gerek yok.

 

ABD hükumeti, sosyal medya hizmetleriyle ilgili gelecekte ne kararlar verecek, hep birlikte göreceğiz. Umarız, “kullanıcıların veri haklarını savunduk” bir seçim kampanyasına dönmez. Böyle bir durumda ülke, büyük tepkilere maruz kalacaktır.

 

İnsanlar, hedefe ulaşmak için bir araçta, amaçta değildir. Hakkınızı her dayim savunun. Fikirlerinizi aktarmaktan ve  yanlışlarımızı düzeltmekten çekinmeyin.

 

 

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap