Windows 10, 3. Yılını Geride Bıraktı!

windows-10

Microsoft’un büyük yeniliklerle piyasaya sürdüğü, üzerinde çok fazla kampanya yaptığı Windows 10, bugün tam 3 yılını geride bıraktı. Microsoft’un en bonkör davrandığı, hatta korsan kullanıcılara bile kısmen ücretsiz verdiği Windows 10, hala gelişimini sürdürüyor.

 

Windows 8’deki başarısızlık Microsoft’u oldukça düşündürmüş, sonuç olarak kullanıcı deneyimi odaklı bir geliştirmeye gidilerek, Windows 10 teknik ön izleme sürümü yayımlanmıştı. Milyonlarca kullanıcı tarafından test edilen Windows 10, 29 Temmuz 2015’de kullanıma sunuldu. Diğer sürümlerden farklı olarak kullanıcılar, çıkıştan 1 buçuk ay önce rezervasyon yapıp ücretsiz yükseltme hakkı elde ettiler. Windows 10, yanlızca çıktığı gün 14.3 milyon cihaza yüklendi ve 10 ayda bu sayı 270 milyona kadar çıktı.

 

Firma, 2 yılda Windows 10’a saahip cihaz sayısını 1 milyara çıkarmayı hedefliyordu ve bu hedefin yarısına 2 senede ulaşmayı başardı. Günümüz verilerine göre Windows 10 çalıştıran yaklaşık 800000000 cihaz bulunuyor.

 

Windows 10’da diğer sürümlerden farklı olarak Service Pack güncellemeleri yerine, düzenli güncellemeler getirildi. İşletim sistemi bugüne kadar 6 büyük güncelleştirme aldı. Bir sonraki güncellemenin ise yılın son çeyreği yayımlanması bekleniyor.

 

Çıktığı gün beni oldukça heyecanlandıran bu işletim sistemi, ilk zamanlarda ekran okuyucularla düzgün çalışmıyordu. İlk önce Nvda, daha sonrada Jaws, Windows 10 için kullanılabilir oldu. Microsoft Edge desteği Nvda’ın ilk güncellemesinde (Ağustos 2015) kullanıma sunulurken Jaws bu desteğe ancak Ekim 2017’de yayımlanan 2018 sürümüyle kavuşabildi. Microsoft, erişilebilirliğe önem verdi ve ekran okuyucusunu giderek daha iyi hale getiriyor.

Windows 10’da Cortana’nın yer almasıda ayrı bir güzellik oldu. Kullanıcılar bilgisayardaki işlerini sesli komutlarla yaptırabiliyor. Ayrıca telefondan bilgisayarınıza her hangi bir şeyi gönderebiliyorsunuz. Bu sayede, “evde bakarım” dediğiniz bir internet sayfasını bilgisayarda aramak zorunda kalmıyorsunuz.

 

Firma, işletim sisteminin beta sürümünü hala geliştiriyor. Kullanıcılar mevcut Windows 10 lisanslarıyla beta testine katılabiliyor. Sizde beta güncellemelerini almak için ayarlar > güncelleştirme ve güvenlik > Windows Insider Programı sekmesine gidebilirsiniz. Beta programına katıldıktan sonra geri dönmek isterseniz bilgisayarınızı sıfırlamanız ve Windows’u yeniden yüklemeniz gerektiğini unutmayın. Insider hakkında daha fazla bilgi için buraya  tıklayabilirsiniz.

Windows 10’da kimsenin hoşlanmadığı konu bazı oyunların önceden yüklü olmasıydı. Neyseki bunları kaldırabiliyoruz. Bu arada, Windows 10’da One Drive kullanmanızı kesinlikle öneriyorum. Yer tutucular sayesinde eşitlemenin bitmesini beklemeden istediğiniz dosyayı indirip görebiliyor, mobil cihazlarınız ve bilgisayarınız arasında eş zamanlı çalışabiliyorsunuz. Üstelik yeni güncellemelerle uygulama daha işlevsel hale geliyor.

 

 

Windows 10, 2020 yılına kadar özellik güncelleştirmelerini almaya devam edecek. 2025 yılında ise verilen destek tamamen son bulacak. Windows 10’un Windows 7’ye kullanım oranları olarak oldukça yaklaştığını belirtelim. Bakalım yeni işletim sisteminde Microsoft’un kullanıcı çekme politikası ne olacak? Sizce yine Windows’u, 1 sene ücretsiz verirler mi?

 

 

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap