Valve’ın eski çalışanından Steam’e Diss, Epic’e Kiss!


Epic Games Store ve Steam arasındaki rekabetten Şu video da, ya da Şu videoda bahsetmiştik hatırlarsanız. Bu konuşmadan sonra, tartışmalar daha da alevlendi. Epic’in Borderlands 3’ü süreli olarak özel alması, Operencia’nın Epic’e özel çıkması derken, bir de Epic’in özel oyun anlaşmalarının devam edeceğini açıklaması peş peşe sıralandı.
Tam tartışmalar bitti derken, Valve’de 2009 ve 2014 yılları arasında çalışan Richard Gelreich olaya dahil oldu. Richard Gelreich, Steam’e karşı Epic Games’i savunan açıklamalarda bulundu.
Richard Gelreich’in açıklaması ise şöyle:
“Steam, PC oyunculuğunu öldürüyordu. Tüm sektöre %30 vergi uyguluyordu, bunun sürdürülebilirliği yoktu. Steam’in Valve için nasıl bir kar kapısı olduğunu tahmin bile edemezsiniz. Steam resmen sanal bir matbaa gibiydi, tüm firmayı kötü etkiledi. Epic bu durumu tüm oyuncular için düzeltiyor.”
Geldreich bu karların sektöre veya çalışanlarının çalışma koşullarına önem vermeyen insanların cebine gittiğini söylüyor ve “Steam ilk çıktığında %30 kar payı kulağa cazip geliyordu, çünkü alternatifi %50’ydi. Ama bu durum değişti” diyor.
Epic’in ‘veri toplaması’ ile ilgili bir mesaja da cevap veren Geldreich, “Ben Valve için çalıştım ve inanın bana Steam uygulamasıyla yaptığınız neredeyse her şey hakkında devasa miktarlarda bilgi topluyorlar. Ama kimse Steam’e spyware demiyor” dedi.
Geldreich, Steam’in geleceği hakkında da umutsuz konuşmuş. “Sanırım oyuncular daha uzun süre kızgın kalacak, çünkü bu exclusive anlaşmaları yakın zamanda son bulmayacak. İleride Steam indie / 2. sınıf / aceleyle hazırlanmış / porno oyunlara ev sahipliği yapacak, Epic ve diğer mağazalar ise AAA oyunlara. Pazar bu yöne doğru gidiyor gibi görünüyor”
Ayrıca bu adamda kim? Diye soruyorsanız, kendisi, Portal 2, Left 4 Dead 2 ve CS GO üzerinde çalışmış bir adam. Yani söylediklerini dikkate almak lazım.
Epic ve Steam hakkında Bu abilerimiz de güzel konuşmuş, izlemenizi tavsiye ederim.

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

Adım onur. 26 Haziran 2000 tarihinde doğdum. 8. Sınıftan itibaren oyunlar, teknoloji, VB. dallar ile ilgiliyim. Kendime ait bir Youtube kanalım, bir Twitter hesabım, bir Facebook hesabım, ve 2 adet yazı yazdığım sayfam var. Tabi bir sayfa bu sitenin kurucusuna aittir.

Yorum Yap