Counterpoint: Çin’de Akıllı Telefon Satışları %22 Düştü!

İPHONE

Counterpoint Research’ün son raporuna göre Çin’de akıllı telefon satışları son dönemlerin en düşük seviyesine geriledi. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre akıllı telefon satışları %22 azaldı. Sadece Şubat ayında ülkede yıllık bazla yapılan akıllı telefon sevkiyatı %35 oranında düştü, tahmin edeceğinizz gibi Covid-19 salgınının bunda önemli etkisi var.

Online satışların tge payı ise %30’dan %50’ye yükseldi.

Huawei, bu dönemde Çin’de satışlarını artıran tek firma oldu ve bir önceki döneme göre yaklaşık %6 daha çok akıllı telefon sattı. Buna karşılık Apple %1, Vivo %27, Oppo %30 ve Xiaomi %35 daha az satış gerçekleştirdi. Apple için düşüş çok kötü seviyede değil, ama Oppo, Xiaomi ve Vivo, anavatanlarında önemli sorunlar yaşıyor gibi görünüyor.

Ocak Şubat döneminde İphone 11, ülkede en çok satan akıllı telefon oldu. Huawei Mate 30 5G, Nova 6 serisi ve Honor 9X, bu dönemde en çok satan diğer akıllı telefonlar.

5G akıllı telefon sevkiyatı ise geçen yıla göre %120 yükseldi ve ülkedeki toplam akıllı telefonların %15’ini oluşturuyorlar. Oppo, Vivo ve Xiaomi, önde gelen şirketler olurken, Huawei, satılan tüm 5G’li akıllı telefonların %50’sinden fazlasını oluşturuyor. Counterpoint, 2020 yılının son çeyreğinde 5G’li cihazların Çin’de toplam %40 pazar payına sahip olacağını söylüyor.

https://www.gsmarena.com/counterpoint_smartphone_sales_in_china_declined_by_22_in_q1-news-42967.php

Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.