TÜRKİYE’DE YOUTUBE ÇÖPLÜK MÜ?

images

Bugün, herkesin merak ettiği bir soruyu yanıtlamaya çalışacağız. Burada hiç bir YouTuber’ı kötüleme gibi bir amacımız yok, sadece olan biteni değerlendirmek istedik.

Türkiye’de bir çok YouTube kanalı, bilim ve teknoloji, oyun, giyim ve kişisel bakım, eğlence gibi konularda videolar çekmektedir. Ayrıca kanallar, kitlelerini sağlamlaştırmak için çekilişler yapmaktadır. İnsanların bozulmasıyla, Youtuber’larda bozulmaya başladı. Çünkü yeni nesil, küfrü seviyor.

Bu olay yaklaşık 5 yıl önce başladı. Burak Oyunda kanalı, kendisi sevdiğim bir kanaldır, bir çok oyun videosunda küfür etmekteydi. Bu sayede, tamameen denemez, belli bir kitleyi kendisine çekmeyi başardı. Sonradan eleştiri odağı oldu tabi, o da ayrı konu. Şimdi videolarda küfür ettiğine pek rastlayamazsınız.

Tabikide yeni nesli kendinize çekmek için bir şeyler yapmanız gerekir, ancak bu ahlak çerçevessinde olmalıdır.

Bilim alanında, ülkemizde bir çok kanal bulunuyor. Bunlardan en başarılıları Barış Özcan, Ruhi Çenet, Burak Güngör, Engin Deniz, Kerem Gök diyebiliriz. Her kanal, farklı kategorilerde araştırmalarını takipçilerine sunmaktadır. Barış Özcan ve Burak Güngör’ün ise onlardan bir farkı bulunuyor. Evet hepsi çok iyi kanallar ancak bu iki kanal, genelde İnsanı ilgilendiren ve onlara fayda sağlayacak bilgileri konu alıyorlar. Ancak 2 kanalda 1000000 aboneyi görebilmiş değil. Ruhi Çenet’in bazı videoları ise bilgiden uzak ve tamamen saçmalık.

Doğru dürüst oyun videosu çeken Oyun Günlüğü, Gezen Oyuncu kanalları, ve İnsanları eğlendiren bir şekilde videolar çeken Oyun Delisi ise bu işi en temiz yapanlar Ayrıca Metin Boz, Deniz Yukarıçukur’da bu işe yeni başlayan ve büyük ivme yakalayan kanallardan.

Peki bu kadar bilginin üstüne temel konumuza geri dönelim, YouTube gerçekten, bu kadar iyi ve saçmalığın arasında Türkiye’de iyi olmayı başarıyor mu? Açıkçası siz aramadığınız sürece ister 5 Milyon aboneli Enes Batur, ister 51 Milyon aboneli Pevdi PY’e rastlamazsınız. Sizin işiniz neyse o videoları izleyin, bir süre sonra YouTube onlara göre size video önermeye başlayacaktır.

Ancak milleti düzelteceğim deyip tartışmayada girmeyin. Herkesin saçmalığı kendine kalsın. Sonuç olarak, YouTube Türkiye aslında çöplük değil. Ararsanız çok kaliteli kanallar karşınıza çıkacaktır. Derrs mi çalışmak istiyor sunuz? Şenol Hoca, Tonguç Akademi, Hocalara Geldik gibi kanallar ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Teknolojiylemi ilgileniyor sunuz? Bizim kanalımız, Webtekno, Shiftdelete.net, gibi kanallar ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Oyun mu oynayacak sınız? Gezen Oyuncu, Metin Boz, Pinti Panda, Oyun Günlüğü, Burak Oyunda gibi kanallar sizi fazlasıyla eğlendirecektir. Ne aradığınıza bağlı, eğer ne aradığınızı çok iyi biliyorsanız, YouTube sizin için bir çöplük olmayacaktır.

Siz Ne Düşünüyor sunuz?

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap