İlginizi Çekebilir

Asphalt 9: Legends [PC] inceleme!

asphalt 9

Gameloft’un adının duyulmaya başlandığı oyunu kimler hatırlıyor? Hani şu 2004 yılında, daha ortada akıllı telefon cümlesinin A harfinin bile olmadığı zamanlar!
Gameloft firmasını bilmeyenler için kısa bir özet geçeyim. Gameloft firması, Yaklaşık 18 yıldır (benim yaşım kadar) oyun sektörünün içinde olan bir firma.
Kendileri aslında ubisoft firmasının bir yan stüdyosudur. Ubisoft firmasını kuran kardeşler, Firmanın kötüye gittiğini anlayınca (Firma paragöz olunca) “Benden bu kadar.” “Ben başka stüdyo açacağım.” serzenişlerinde bulunup, Gameloft firmasını kurmuşlardır.
Tabi Ubi durur mu? Yapıştırmış cevabı. “Madem yeni stüdyo açacaksınız, O zaman bizim stüdyolarımızdan birisi olacaksınız” Demiş.
İşte Gameloft firması böyle doğmuştur. Gameloft, Yaklaşık 2000 yılından itibaren, PC (Pek fazla olmasa da) Mobil ve Playstation için (Pek fazla olmasa da) Modern Combat, Dungeon Hunter, Ironman 3 (Evet Ironman 3) oyunları, ve daha pek çok oyunu ile bizim telefonlarımızın ellerimizden düşmemesini sağlamış, Konsollarımızın ve PC’lerimizin başından kalkmamamızın sebebi olmuştur.
Veeeee 2004 yılına geldiğimizde, Gameloft bir patlama yapar. Neden mi? Asphalt yüzünden.
Asphalt’ın bu kadar sevilmiş olması, Gameloft’un büyümesine neden olan tek etkendir.
Sonra sırasıyla Asphalt’ın devam oyunu Urban GT 2, Asphalt 3, Asphalt 4: Eliteracing, Asphalt 5, Asphalt 6: Adrenaline, (Cidden adrenalin dolu bir oyundur.) Asphalt 7: Head, Asphalt 8: Airborne, Asphalt: Overdrive, Asphalt: Nitro, Asphalt Extreme, Asphalt: Street Storm Racing ve son olarak Asphalt 9: Legends çıkışını yapmıştır.
İşte bu gün inceleyeceğimiz olan oyun da Asphalt 9: Legends’ın ta kendisidir.
Bir düşünelim! Asphalt’ın 8.Oyunu çıkalı kaç sene geçti? Evet doğru tahmin. Tamı Tamına 5 sene.
Peki bu 5 senede oyunda neler değişmiş bir bakalım.
İlk başta, araçları kullanamıyorsanız Touch Drive özelliğini açabilirsiniz.
Peki Tamam da! Nedir Bu Touch Drive?
Touch drive, eğer araçları kullanmayı çözemediyseniz, sizin yerinize otomatik kullanan bir özelliktir. Araç, siz özelliği kapatmadığınız sürece, kendi kendine gitmeye devam eder. Dönmesi gereken yerde döner, durması gereken yerde durur.
O zaman ne anladım ben bu işten? Araç kullanmayacaksam neden oynuyorum?
Aslında tam olarak araç kullanmıyor sayılmazsınız. Nitro, Drift VB. özellikler tamamen size bırakılmış durumda.
PC platformunda gayet güzel çalışan bu özelliği mobil platformda test etmediğim için pek bir şey söyleyemeyeceğim.
Dikkat, Polis geliyor!Serinin son oyununa, Overdrive’dan alışık olduğumuz polislerde gelmiş, çokta güzel olmuş. Şimdiye kadar polisler pek zorluk çıkartmamış olsa da, ileride başıma dert olacağı kesin. Mesela, tam birinci oldunuz, peşinize polis takılıyor. Bir kaza yaptığınız anda sıralamada geriye düşüyorsunuz. Oyuna bence çok yakışmış, 8.oyunda göremediğim için üzülmüştüm.

Müziklerden haber ver sen bize!
Gelelim oyunun en can alıcı noktasına. Müzikler.
Müzikler tıpkı 8.oyunda olduğu gibi, bu oyunda da bir harika. Kendinizi yarışa kaptırıyorsunuz. (Bazen de müziğe)
Oyunun beta sürecindeki müzikler tam anlamı ile bir rezalet olsa da, tam sürümde bu sorunun üstesinden gelmişler.
Rock’tan Rap’e, DeepHouse’dan Electro’ya ne ararsanız var. Trap müzikler sadece menü sırasında çalıyor. Benden bir eksi puanı kaptı.
Nitro nasıl çalışıyor?
Pek bir şey söylemeyeceğim. Nitro aynen 8.oyunda olduğu gibi duruyor.
Arabalar ve araba sesleri nasıl?
Arabalar konusunda bol bol çalışmışa benziyorlar. Çünkü oyunda lisanslı olarak Porsche, Lamborghini, Ferrari, Laferrari ne ararsanız var.
Sesleri konusunda da tek bir kelime söyleyeceğim. Muhteşem!
Oyunda araç yükseltmek ve araç almak nasıl oluyor?
Araç yükseltmek için, yarışlardan çıkan o arabaya uygun çizimi arabaya uygulamanız yetiyor. Yanlış anlamadıysam, Her çizim, her arabaya uymuyor. Bu olay da oyunun Need For Speed: Payback’e benzemesine engel olamamış. Eksi puan.
Araç almak için ise, Günlük etkinliklere katıla biliyorsunuz, jeton biriktirip alabiliyorsunuz, yarışlardan kazanabiliyorsunuz, ve gerçek para ile alabiliyorsunuz.
Aynı 8.oyundaki gibi.
Oyunda kaç mod var?
Oyunda 4 adet mod bulunuyor. Bunlar, Kariyer, Çoklu oyuncu, kulüpler ve etkinlikler.
Kariyer modunda, sezon sezon yarışıp, en üst noktaya tırmanmaya çalışıyorsunuz.Çoklu oyuncuda karşınıza gelen rakipleri geçip, daha yüksek skor yapmaya çalışıyorsunuz.

Etkinliklerde ise, Jeton kazanma yarışları, araç kazanma yarışları, çizim kazanma yarışları gibi yarışları tamamlamaya çalışıyorsunuz.
Kulüplerde ise, Kendi kulübünüzü oluşturup yarışlara katılabiliyorsunuz, ya da var olan kulüplere katılıp yarışıyorsunuz.
Modlar bu kadar.
Grafikler nasıl?
Oyunu eğer muhteşem bir PC’de oynuyorsanız, grafiklerin tadını tam olarak alabilirsiniz. Ama orta seviye bir bilgisayarınız varsa bile, grafikler size güzel gelecektir.
Çünkü grafikler cidden muhteşem.
Bir de son olarak oyunun son eksisi, Loading süreleri. Düzeltilmez ise eksi olarak kalmaya devam edecek.
Sonuç olarak, Asphalt 8’in neredeyse aynısı.
Yani karamelli versiyonu.
Puanım genel olarak, 100 üzerinden 95, 10 üzerinden 6, 5 üzerinden 3’tür.
İtirazı olan yorumlarda belirtebilir.
Android:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gameloft.android.ANMP.GloftA9HM
İOS:
https://itunes.apple.com/ph/app/asphalt-9-legends/id805603214?mt=8
Windows:
https://www.microsoft.com/tr-tr/p/asphalt-9-legends/9nzqpt0mwtd0
Video:

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

Adım onur. 26 Haziran 2000 tarihinde doğdum. 8. Sınıftan itibaren oyunlar, teknoloji, VB. dallar ile ilgiliyim. Kendime ait bir Youtube kanalım, bir Twitter hesabım, bir Facebook hesabım, ve 2 adet yazı yazdığım sayfam var. Tabi bir sayfa bu sitenin kurucusuna aittir.

Yorum Yap