İlginizi Çekebilir

Ucuza Windows Nasıl Alınır? Güvenilir midir?

Günümüzde bir çok kişi, Windows lisansını nasıl daha ucuza alabileceğini araştırıyor. Bu rehberimizde, nelere dikkat etmeniz gerektiğini dikkatlice anlatıyoruz.

Windows-lisans-ucuz

Techno Voice, okuyucularını uzun süredir orijinal işletim sistemine yönlendirmek için çalışmalar yapıyor ve bu çalışmalarla sizi bilgilendirmeyi amaçlıyor. Hatırlarsanız Windows ürünlerinin Türkiye resmi fiyatının çok tuzlu olduğundan ve ucuz lisans alımından bir yazımızda bahsetmiştik.

 

O yazıda çok detaya yer vermesekte bu  yazımızda merakınızı kökünden sökeceğiz. Öyleyse hemen başlayalım:

 

Ucuz Windows Nasıl Ucuz Oluyor?

 

İlk olarak, herkesin aklından geçirdiği bu soruyu cevaplayacağız. Zira kullanıcı, normalinin 20’de 1’i fiyatına Windows sahibi olacağını gördüğünde bunlara pek inanmıyor ve ya temkinli yaklaşıyor.

 

Windows lisanslarına 2 türlü sahip olabilirsiniz. Bunlardan birisi OEM lisans (ömürlü), diğeri ise retail lisans (sınırsız) lisanstır. Bunların ne anlama geldiği, tarafımdan aşağıda detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

 

Oem Lisans

 

OEM lisans bilgisayarınıza gömülü olarak gelen lisans tipidir. Bir bilgisayar satın almaya gittiğinizde bilgisayarın içerisinde gelen lisans OEM lisanstır. OEM lisans son kullanıcıya kesinlikle satılmaz ancak bir sistem üreticisiyse satılabilir.

 

Bunun için üreticiler Microsoft’a başvurur ve üretim maaliyetlerini Microsoft’a bildirir. Microsoft, bunun karşılığında Windows’u yaklaşık %70 daha uyguna firmaya satar.

 

Firma bu lisansı bilgisayarlara tek seferlik uygular ve o lisans yanlız o bilgisayarda kullanılabilir. Microsoft, bu lisans tipiyle ilgili hiç bir sorumluluk kabul etmez, sorumluluk bilgisayar üreticisine aittir.

 

Înternette Gördüğüm OEM Lisansların Kaynağı Ne?

 

 

Bunu tam olarak bilememekle birlikte bazı bilgisayar üreticilerinin kullanmadıkları lisansları satışa çıkardığını duymuştum. Ayrıca üretici firma tarafından dışarı satışta yapılabilir ancak bu  kesinlikle Microsoft kontrolünde değildir ve desteklenmemektedir.

 

 

Peki Gerçekten Bu Kadar Ucuz Olabilir mi?

 

 

Ucuzluktan kastınız N11’de gördüğünüz 10 – 50TL arasındaki lisanslarsa tabi ki de hayır, bu kadar ucuz olması OEM dai olsa mümkün değildir. Bu ürün anahtarları, toplu lisanslama yoluyla satın alınmış ve ya çalınmış olabilir. Microsoft çalıntı ürün anahtarlarını tespit etmesi halinde bunları etkisizleştirir ve bu ürün anahtarı bir daha kullanılamaz.

 

O  Zaman Ölçü Ne?

 

Hiç bir ölçüye tam olarak güvenemezsiniz fakat büyük oyun firmalarının sitelerine güvenebilirsiniz.  Örneğin Durmaplay, Kinguin VS.

 

Ayrıca G2A’dan korumalı olarakta satın alabilirsiniz.

Yinede, sizi desteği konusunda hayal kırıklığına uğratmayacak bir siteden alışveriş yapmanız daha yararınıza olacaktır.

 

^Kafam karıştı, toparlayabilir misiniz?

 

OEM lisans bilgisayar üreticilerine satılan ucuz lisans tipidir. Şirketler isterlerse ürünlerini/işletim sistemlerini satışa çıkarabilir ancak bunu Microsoft’a görünmeden yapmak zorunda. OEM lisans ucuzdur, ancak 10TL gibi uçuk bir ucuzlukta değildir ve güvenilir yerlerden satın alınmalıdır.

 

Diğer lisans türü olan retail lisansa çok kısa deyinmek istiyorum, çünkü asıl konumuz bu değil. Bu lisansınızı, aynı anda en fazla 1 bilgisayarda kullanabilirsiniz. Yükleme sırasında görünen ürün anahtarı bölümünü atlayarak, Microsoft hesabınıza girişten sonra otomatik etkinleştirebilirsiniz (Windows 10). Daha altı sistemleri ürün anahtarı girerek etkinleştirebilirsiniz.

 

Yukarıdada dediğimiz gibi OEM lisans tipini etkinleştirdiğiniz bilgisayarda, ana kart değişimine kadar sorunsuz kullanabilirsiniz. Ana  kart değişmesi halinde lisans geçerli olamaz ancak telefon yoluyla etkinleştirme  yapılabilir.

 

Sonuç

 

Sonuç olarak elinizin altında güvenebileceğiniz bir kaç web sitesini, lisans tipleri ve özelliklerini detaylı bir şekilde anlattığımı düşünüyorum. Ucuz alayım derken dolandırılmamaya dikkat edin. Güvenilir sitelerin bağlantılarını aşağıda vereceğiz.

 

Ve son olarak, Windows lisansı alırken yanlız lisans anahtarının parasını değil, verilen emeğin karşılığınıda vermiş oluyorsunuz. Her türlü sorunuzu bize sormaktan çekinmeyin.

 

İyi bayramlar!

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap