İlginizi Çekebilir

Telefonunuzun son 4 hanesinin değişmesi bu devirde ne anlama geliyor?

Ekran Alıntısı

Çoğumuz akıllı olmasada telefon kullanıyordur. Teknolojinin gelişimine yön veren telefonlar eskiden yanlızca görüşme ve SMS işlemleri için kullanılıyordu. Fakat şimdi yaptığımız her kayıt işleminde telefon numaramız ile doğrulama yapmamız isteniyor.

Telefonlar bir nevi dijital kimliğimiz gibidir. Nasılki TC kimlik numaramızı her yere vermememiz gerekiyorsa, telefon numaramızıda her yerde paylaşmamamız gerekiyor.

 

Ancak ister istemez başımız bir belaya bulaşıyor ve numaramızı değiştirmek zorunda kalabiliyoruz. Fakat bu işlem bütün düzenimizi alt üst ediyor. Nasıl mı?

 

 

 

  Dijital bankacılık işlemleriniz aksar!

İnternet bankacılığını istesekte istemesekte kullanmak zorunda kalıyoruz. Özellikle muhasebe departmanında çalışanların çok işini görüyor. Bankaya kayıtlı telefon numaranızı güncellememeniz halinde dijital bankacılığa giriş yapamazsınız. Ayrıca 3D Secure gerektiren web sitelerinde alışveriş yapamazsınız.

Önemli Mesajları Ve Aramaları Alamazsınız!

Numaranızı yeni değiştirdiyseniz iş yerindeki tanıdıklarınız numaranızı muhtemelen bilmiyordur. Buda size ulaşmalarını zorlaştıracaktır. Faakat Messenger gibi hizmetler kullanıyorsanız size ulaşmaları imkansız değil. Ancak herkes Facebook kullanmıyor.

2 Adımlı Doğrulama Gerektiren Sistemlere Giriş Yapamazsınız!

Çoğu site telefonuma erişimim yok özelliğini sunsada bununla uğraşacak vaktimiz olamayabiliyor. 2 adımlı doğrulamayı aktif ettiğimiz her yerden eski telefon numaramıza mesaj gönderilecektir fakat biz bu mesajı hiçbir zaman alamayacağız.

Ve Daha Neler Neler?

Telefon numaranıza erişemeyen kız arkadaşınız size posta koyacaktır. İşleri halledememeniz şirketinizde kelebek etkisine yol açacaktır bu sizin için iyi olmayabilir.

Bir çok siteye telefon numaramızı veriyoruz; bunlar Facebook, Twitter, finans kurumları, mobil ödeme işlemleri gibi onlarca yeri kapsıyor. Yanlış okumadınız, SMS ile verdiğiniz mobil ödeme talimatları aksayabilir.

Telefon numarası değişikliği yapacaksanız bunu müsayit olduğunuz bir zamanda halletmelisiniz ve bu konuyu bütün tanıdıklarınıza iletmelisiniz. Değişiklik sonrası en kısa sürede bankanızı arayarak telefon numarası güncelleme işlemi yapmalısınız. Diğer ağlar içinde aynı durum geçerlidir.

Bu işlemleri maksimum 2 saat (üye olduğunuz site sayısına göre değişir) sürecektir.

Tekrar belirtelim, telefon numaranızı rastgele adını bile duymadığınız reklam ajanslarına vermeyin.

Bir başka içeriğimizde görüşmek üzere!

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap