Teknoloji Şans İşi Ama…

s10-on-taraf

Son zamanlarda; gerek Facebook grupları, gerekse de diğer sosyal medya ve platformlarda bazı kullanıcıların, yazılan sorunlara karşı “şans işi” cevabı verdiğini görüyorum. Evet, bu dediğimiz doğru fakat bazı koşulları olması gerekir öyle değil mi?

Türkiye’de çoğu teknoloji firmasının servis konusunda başarısız olduğunu biliyoruz. Bunun en temel nedenlerinden birisi düzgün eğitim almamış personellerin çalışması, ayrıca yeterli yatırım yapılmaması da nedenlerden biri.

Eğer bir firmada teknik servis uzmanı olarak çalışıyorsanız, birisi sizin yanınıza geldiğinde onu güler yüzle karşılamalısınız. Sorununu dinleyip, ürününü teslim almalı ve diğer birimlerle beraber sorunun çözümü için çalışmalısınız.

Bizim aldığımız bütün cihazlar bir fabrikadan çıkıyor ve haliyle bazen ürünler ağırzalı olarak satılabiliyor. Bu normal bir durumdur, hiçbir firma, tam anlamıyla sorunsuz ürünler ürettiğini iddia edemez. Fakat burada önemli olan nokta, karşı tarafın ne yapacağı. Siz hatalı üretilen veya kronik bir ağırzası olan bir cihazı servise götürdüğünüzde size nasıl bir tutum sergilenecek?

Geçen haftalarda bir arkadaş okulda anlattı. Bir firmanın akıllı telefonunu satın almış ve bozuk çıkmış, o da Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmuş. Daha sonra bilir kişiye sorulmuş ve gelen cevap aynen şöyle olmuş: Biz bu cihazı cep telefonu olarak satmıyoruz, telefon olarak satıyoruz. Ürün cepte taşındığında bozulabilir…

İşte her şeye böyle şans dersek, bizi kolayca kandırırlar ve her defasında haksız duruma düşeriz. Evet, teknoloji gerçekten şans işi. Çünkü milyonlarca üretilen bir üründen bir tane alıyorsunuz, o milyonlarca ürünün içinde bulunan milyarlarca parçadan (ekran kartı, işlemci gibi) birer tane satın alıyorsunuz ve bunların hepsinin kusursuz olması imkansız.

Siz bir ürünü garantiye götürdüğünüzde aldığınız yanıt: Evet efendim, ağırza bizden kaynaklı, çözeceğiz. İse  bu kötü şans ortadan kalkar ve yerini memnun bir son kullanıcıya bırakır.

Fakat aldığınız yanıt; bu sorunun bizimle alakası yok, yanlış kullanmışsınız gibi cevaplarsa o iş artık şanstan çıkar ve yerini hakları için mücadele etmesi gereken size bırakır.

Her ürün gamının özel mesafeli satış ve ön bilgilendirme sözleşmeleri bulunuyor. Bunların yanında bir tüketici olarakta haklarınız mevcut, bu haklarınızı iyi kullanmayı bilmelisiniz.

Teknolojik cihazları yüzünden başı hiç belaya girmemiş olan arkadaşlar için söylüyorum, bu, bundan sonra da sorun yaşamayacağınız anlamına gelmez. Haklarınızı bilmeniz, karşılaşacağınız sorunların hızlı çözülmesini sağlar.

Evet, teknoloji şans işi, doğru. Fakat bu, üretici hatalarını pas geçeceğimiz anlamına gelmez. Bizim amacımız buradaki şanssızlığımızı önlemek, bunuda 4 bir yandan mücadeleyle sağlayacağız. Her sorun yaşayan çözümü için çabalasaydı, tüketici sadece bir para kazanma amacı olmazdı.

Yazımızı beğendiniz mi?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap