İlginizi Çekebilir

Microsoft Surface Duo Ön Siparişe Açıldı!

surface duo-2

Microsoft’un çeşitli sızıntılarla gündeme gelen katlanabilir akıllı telefonu, ABD’de ön siparişe açıldı. 1399USD fiyat etiketine sahip Surface Duo, fiyat konusunda birçok rakibini geride bırakmış gibi görünüyor.

Şirket sadece fiyattan değil, telefonun kullanılabilirlik ve teknik özelliklerinden de bahsetti.

Bunu en başından beri biliyoruz, telefon, Android işletim sistemiyle kutudan çıkıyor.

4: 3 en boy oranına sahip telefon, 2 adet 5,6 inçlik OLED ekranla donatılmış, bu ekranların çözünürlüğü Full HD+. Geçen yılki amiral gemilerinin gözdesi olan Snapdragon 855 işlemciden güç alan Surface Duo, 3571mAh’lik bir pili kasasının altında barındırıyor.

Önceki haberlerimizde söylemiştik, Surface Duo’nun önünde bir LED Flash var, onun yanında ise F/2.0 diyafram aralığına sahip 11MP çözünürlüğünde bir kamera var. Microsoft, kameranın 7X’e kadar dijital yakınlaştırma yapabildiğini ve Super Zoom özelliğine sahip olduğunu söyledi, en azından şirket bu adı vermiş. Bu kamera, 4K 60FPS video kaydını destekliyor ve EİS (elektronik görüntü sabitleme) teknolojisine sahip.

Surface Duo’nun iddiası, Android 10 ile desteklenen çoklu pencere ve Microsoft’un hareket halindeyken üretkenlik için yaptığı çalışmaların güçlü olduğu. Şirket, Office  ve One Drive uygulamalarını Duo için tekrar elden geçirdi.

Ayrıca 3. Taraf geliştiriciler de Surface Duo ile uyumluluk için çalışmalar yapıyor.

Surface Duo, şu anda Google Play’de olan tüm Android uygulamalarını çalıştırabiliyor, bunun yanında uygulamaları nasıl görüntülemek isteyeceğinizi ve hangi ekranda hangi uygulamayı kullanmak isteyebileceğinizi tahmin eden bir algoritma ile geliyor.

Surface Duo Box içeriği

*Surface Duo kutu içeriği

Telefon 360 derece dönebilen bir menteşeye sırtını yaslamış, bu sayede Surface Duo’yu çok yönlü döndürebilir ve istediğiniz formda kullanabilirsiniz. Ayrıca telefonun her 2 ekranı da Microsoft’un dijital kalemlerini destekliyor.

Bu katlanabilir telefon çok ince, katlandığında sadece 9,6mm kalınlığa ulaşıyor. Pilin küçük, tasarımın ince olmasına rağmen yapılan testlerde cihazın 15.5 saat video oynatma ve 27 saate kadar konuşma süresi sunduğu Microsoft tarafından söyleniyor.

Surface Duo’nun kutusundan 18W’lık hızlı şarj adaptörü çıkıyor.

6GB RAM ve 128/256GB dahili hafıza seçeneklerine sahip telefonun önemli eksikleri de var. En önemli 2 eksik 5G desteği ve NFC yok. Bunun yanında IP derecelendirilmesi yani su/toza karşı dayanıklılık, SD kart girişi ve stereo hoparlör de Duo’da yer almıyor.

Mesela ben şunu sorarım, o kadar yer var ken insan niye stereo hoparlör koymaz? Ya da SD kart girişi. Bu fiyata NFC ve 5G teknolojilerine sahip olamamak da pek hoş olmasa gerek.

Surface Duo, ABD’de 10 Eylül’den itibaren T-Mobile, AT&T ve Verizon operatörlerinde satışa sunulacak. Duo, Nano SIM ve E-SIM desteğine de sahip ancak AT&T’de satılacak modelde E-SIM desteği bulunmuyor. Surface Duo’nun uluslararası pazarda satışa çıkıp çıkmayacağı ile ilgili bilgi paylaşılmadı.

 

Microsoft’un bu iddialı ve riskli girişiminin nasıl sonuçlanacağını hep birlikte göreceğiz. Siz telefonu beğendiniz mi?

https://www.gsmarena.com/microsoft_surface_duo_goes_on_preorder_will_be_available_on_september_10-news-44713.php

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap