Samsung, Kamera Odaklı Telefonu Galaxy F41’i Duyurdu!

galaxy f41

Geçtiğimiz ay haberini yaptığımız, Samsung’un kamera odaklı olan akıllı telefon serisi Galaxy F ‘nin ilk üyesi Galaxy F41, bugün resmiyet kazandı. Telefonu daha önce, Google Play Geliştirici Konsolu‘nda görmüştük.

Galaxy F41, M31’den daha ucuz ve 6000mAh pil ile geliyor. Telefon bu pille, 26 saate kadar video oynatma ve 121 saate kadar telefon görüşmesi gibi muazzam yeteneklri bizlere sunabiliyor. Tabii her zaman söylüyorum, her şey pil değil.

Galaxy F41 açıklandı: 6.000 mAh pil ve M31 gibi 64 MP kameraya sahip, ancak maliyeti daha düşük

F41, Hindistan’da tasarlandı ve üretildi. Bildiğiniz gibi Samsung, Hindistan’da fabrika kurarak hükumet ile bir iş birliği anlaşması imzalamıştı, şirketin ilk yaptığı da bu ülkeye özel F serisini çıkarmak oldu. Galaxy F41, bir açık pazarlama ürünü, bu yüzden Samsung gösterişli bir pazarlama politikası uygulayacak. Fakat Samsung’un yaptığı bu pazarlama algısı bile, “hocam bu telefon M31’in aynısı değil mi ya?” sorusunu sormamızı engelleyemiyor, telefon Galaxy M31’den fazlaca esinlenmiş.

Gelelim Galaxy F41’in özelliklerine. 6,4 inçlik Full HD+ çözünürlüğe sahip bir Super AMOLED ekranla gelen bu Hintli canavar, NTCS renk gamında %110’a kadar doğruluk sunuyor, bunun yanında telefonun parlaklığı 420nit’e kadar ulaşabiliyor. Amiral gemilerindeki 1200nit’e göre az gelmiş olabilir, ama segmentine göre bence ideal. Telefonun yazılımına geldiğimizde ise artık eski diyebileceğimiz Android 10 tabanlı One UI 2.1’i görmekteyiz. En azından 2.5’le sunsaydın Samsung.

İşlemci tarafına baktığımızda artık görmekten sıkılmaya başladığımız Exynos 9611’i görüyoruz, bu işlemcide 4 adet Cortex A53, 4 adet Cortex A73 çekirdekleri ve Mali-G72 MP3 grafik birimi bulunuyor.

Telefon, 6GB RAM ve 64GB/128GB dahili hafıza seçeneği ile tüketicilerin ilgisine sunulacak. Bunun yanında, cihazda 3 adet kart girişi var, bunlardan ikisi SIM girişi, diğeri ise Micro SD Card girişi.

Galaxy F41 açıklandı: 6.000 mAh pil ve M31 gibi 64 MP kameraya sahip, ancak maliyeti daha düşük

Evet, yazdığımız haberlerde de söyledik, bu telefonun önemli olan tarafı kamera. Arkada 64MP ana kamerayı içeren üçlü kamera kurulumu gördüğümüz ürünün ön tarafında ise 32MP çözünürlüğünde bir özçekim kamerası bizi karşılıyor. Kameralar, çeşitli filtre seçenekleri ve modlarla geliyor.

Arkadaki ana kameranın en güzel özelliklerinden biri tek çekim modu, bu mod sayesinde telefon, aynı anda 7 fotoğraf ve 3 video çekebiliyor. İşlem bittikten sonra saklamak istediklerinizi seçip gerisini silebiliyorsunuz.

Yine arkadaki ana kamera, 4K çözünürlüğünde videolar çekmeye izin veriyor. Bunun yanında telefonda yerleşik olarak hyperlapse ve bumerang modları bulunuyor.

Arka taraftaki diğer 2 kamerayı merak ettiniz gibi, hemen onları da söyleyelim, biri 8MP çözünürlüğünde, 123 Derece’ye kadar görüş açısı sunan bir ultra geniş açı sensörü, diğeri ise canlı odak gibi işlemlerde kullanabildiğiniz TOF (derinlik) sensörü. Parmak izi okuyucu da yine arka tarafta konumlandırılmış.

6000mAh pili duyduğunuzda sevinmiş olabilirsiniz, ama hevesinizi kursağınızda bırakacak bir detay vereceğim, telefonun kutusundan, artık hızlı diyemediğimiz, hatta bu pil için şarj bile diyemeyeceğimiz 15W değerinde bir şarj adaptörü çıkıyor. Bu adaptör, telefonu sıfırdan yüze 2 saat 40 dakikada doldurabiliyor ve bu süre gerçekten uzun. Yani şarjınız bittiğinde, adaptörün yanında biraz da “sabra” ihtiyacınız olacak.

Galaxy F41 açıklandı: 6.000 mAh pil ve M31 gibi 64 MP kameraya sahip, ancak maliyeti daha düşük

M31’den ucuz dedik, gelelim fiyata. Öncelikle şunu belirteyim, Samsung bir değişiklik yapmazsa bu telefon, hatta seriye ait tüm telefonları yalnızca Hindistan’da göreceğiz. Buradaki satışlar 16 Ekim’de başlayacak ve önümüzdeki güblerde ön sipariş alınmaya başlanır diye tahmin ediyoruz. Telefonun normal fiyatı 17000 Hindistan Rupisi, fakat Flipkart’a özel bir süreliğine 15500 Hindistan Rupisi fiyatla alınabilecek. 128GB dahili hafızaya sahip sürüm de 16500 Hindistan Rupisi fiyat etiketine sahip olacak, onun normal fiyatı da 18000 Hindistan Rupisi. Samsung, Galaxy F41’i kendi online mağazası ve ülkedeki diğer perakendeciler aracılığıyla da satışa sunacak. Galaxy M31’in ülkedeki fiyatı ise 18000 Hindistan Rupisi’ydi.

Galaxy F serisi hakkında ne  düşünüyorsunuz?

https://www.gsmarena.com/galaxy_f41_unveiled_it_has_a_6000_mah_battery_and_64_mp_cam_like_the_m31_but_it_costs_less-news-45699.php

 

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap