Akıllı Telefon Görüntü Sensörü Pazarı %15 Büyüdü, Zirvedeki İsim Değişmedi!

lens-pazarı

Cep telefonları bir zamanlar sadece isminin hakkını veren, arama yapabildiğimiz cihazlardı. Fakat telefonlara eklenen ilk kamera, farklı işlevlerin kapısını araladı ve bir zamanlar sadece öylesine, profesyonel olmayan, hatıra kalsın diye çekilen fotoğrafların ve videoların kalitesi son 10 yılda inanılmaz derecede arttı. Samsung, Apple, Huawei gibi birçok üretici, hem donanımsal hem de yazılımsal olarak akıllı telefon kameralarına önemli yetenekler ekledi ve haliyle bu iş için kamera üreticileri, daha çok sensör üretmeye başladı. Sony, Samsung ve daha birçok üretici, hem kendi telefonlarında hem de farklı üreticilerin telefonlarında bu lensleri kullandı ve sattı.

Akıllı telefonlar için kamera sensörü pazarı ise, COVİD-19’a rağmen 2020’nin ilk yarısında, 2019’un aynı dönemine göre %15 büyüme kaydetti. Strategy Analytics’in paylaştığı bu bilgilere göre Sony, sensör satışında zirvedeki yerini korudu. Bu sensörlerden üreticilerin 6 ayda elde ettiği gelir ise 6,3 milyar USD’a ulaştı. 

Şimdi ise oranlara bakalım, dediğimiz gibi Sony satışlarda lider ve pazar payının %44’ünü elinde bulunduruyor, fakat rekabet şartları yüksek pazar payına rağmen şirketin gelirinin düşmesine neden oldu. Sony’nin en büyük rakibi ve doğal olarak ona en yakın olan ise %32’lik pazar payı ile Samsung oldu. Samsung’u da daha düşük pazar payıyla OmniVision takip etti.

Akıllı telefon görüntü sensörü% 15 büyüdü, Sony zirvede kaldı ancak rekabet kızışıyor

64MP ve 108MP çözünürlüğe sahip telefonların tüketiciler tarafında büyük bir ilgiyle karşılanması, bu pazarın büyümesindeki ve sensör satışlarının artmasındaki en büyük etkenlerden biri oldu. Biz her ne kadar “az kamera çok iş” desek de telefonlarda  yer alan çoklu kamera kurulumları da büyümeye büyük katkı sağladı. 8MP ve 2MP’lik sensörlerin de (ultra geniş, makro vs.) pazara etkisi, tahmin edebileceğinizden fazla.

SA (Strategy Analytics) bu 2 faktörün (yüksek çözünürlüklü lens ve çoklu kamera kurulumu) 2020’nin ikinci çeyreğinde de pazarda güçlü bir büyümeye yol açacağını söylüyor. Ben de Samsung ve Sony arasındaki rekabetin biraz daha kızışacağını düşünüyorum, çünkü 2 şirketin de güçlü ortakları var. Mesela Sony, Apple ile derinlik sensörü konusunda anlaşmalı, Samsung da Xiaomi’ye 108MP lensleri tedarik ediyor. Konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

https://www.gsmarena.com/smartphone_image_sensor_grew_15_sony_remains_on_top_but_competition_is_heating_up-news-45689.php

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap