OnePlus 8T Artık Resmi!

8t-resmi

Sizlerle defalarca haberlerini paylaştığımız OnePlus’ın yeni amiral gemisi 8T, şirket tarafından düzenlenen etkinlikle bugün resmi olarak duyuruldu. Telefonda çift hücreli pil gibi çeşitli özellikler yer alırken, bu detaylara şimdi yakından bakıyoruz.

OnePlus, bu yılın sonunda yedinci yılını dolduracak ve şirketin bu 7 yılda elde ettiği başarı muazzam. Bugün şirket, bu başarısının yeni ürünü olacak ve OnePlus 8 serisinin de yeni üyesi 8T’yi tüketicilerin beğenisine sundu.

OnePlus, şu andaki en başarılı amiral gemisini OnePlus 8 ailesinde yer alan diğer özelliklerle zenginleştirdi. Şimdi sırayla telefonun neler sunduğuna bakıyoruz.

Tasarım ve ekran

8T, tasarımsal olarak selefini takip ediyor, yani çok büyük yenilikler görmüyoruz. Telefonun ön tarafında, sol üst köşede yine 8 ve 8 Pro’dan aşina olduğumuz selfie kamerası deliğini görürken, ürünü karşımıza aldığımızda neredeyse çerçevesiz bir telefonla göz göze geliyoruz.

OnePlus, önceki telefonlarında mat yüzey bir arka kaplama tercih ediyordu, bu telefonda ise parlak bir arka cam tercih etmiş. Bu tasarımın fazla parmak izi tutacağını düşünebilirsiniz, fakat sadece siz değil, OnePlus da bunu düşünmüş ve parmak izini hafifleten, ışığın açısına göre renk değiştiren, dağınık yansıma denen bir cam teknolojisini telefonunda kullanmış. Telefonun 2 renk seçeneği var; Aquamarine Green ve Lunar Silver.

OnePlus 8T, Ay Gümüşü (solda) ve Akuamarin Yeşili (sağda) olmak üzere iki renkte gelir - OnePlus 8T, iki pil, 120Hz düz ekran ve 65W hızlı şarj ile birlikte gelir

*OnePlus 8T, Ay Gümüşü (solda) ve Akuamarin Yeşili (sağda)

Ay Gümüşü - OnePlus 8T, iki pil, 120Hz düz ekran ve 65W hızlı şarj ile birlikte gelir.

Ay Gümüşü - OnePlus 8T, iki pil, 120Hz düz ekran ve 65W hızlı şarj ile birlikte gelir.

Aquamarine Green - OnePlus 8T, iki pil, 120Hz düz ekran ve 65W hızlı şarj ile birlikte gelir

Aquamarine Green - OnePlus 8T, iki pil, 120Hz düz ekran ve 65W hızlı şarj ile birlikte gelir

*Renk seçenekleri (detaylı)

Telefonun ön tarafına geri dönüyoruz, 6,55 inçlik düz, 120Hz yineleme hızıyla gelen, Full HD+ çözünürlüğünde esnek, 2.5D bir AMOLED ekran, OnePlus’ın yeni canavarında yer alıyor. Ekranda bizi şaşırtan aslında tek şey, kavisli bir panelden düz bir panele geçilmesi. Ayrıca şirket, yeni telefonun “DisplayMate’ten A + derecesi alan ilk düz 120 Hz ekran” olduğunu belirtiyor.
OnePlus telefonlarının son iki neslinin ekran puanları göz önüne alındığında, bu derecelendirme pek şaşırtıcı değil. OnePlus 8T’nin ekranı, tıpkı selefi gibi Pixelworks testinden geçti. Bu, özel bir fabrika renk kalibrasyonu, düşük parlaklıkta titremeyi azaltan DC kısma, uyarlanabilir renk sıcaklığı kontrolü ve gerçek kişileri içeren tüm içerikler için gerçekçi renk tonlarının OnePlus 8T’de yer aldığını gösterdi.
Yine OnePlus’un iddiası, 2400 x 1080 piksel çözünürlüğe sahip telefonun bu ekran paneli, 1100nit’e kadar parlaklığa ulaşabiliyor. Bunun yanında telefon, çeşitli parlaklık ayarları arasında yumuşak bir geçiş için 8.192 parlaklık seviyesine sahip.

OnePlus 8

OnePlus 8T

OnePlus 8 Pro

*OnePlus 8T’nin önden görüntüleri

OnePlus 8T’nin donanım özellikleri

Bu telefon, Qualcomm’un Snapdragon X55-RF 5G modem sistemiyle bütünleşik gelen Snapdragon 865 işlemciden güç alıyor. Evet doğru duydunuz, bu ürün, dahili gelen 5G modemi sayesinde her türlü multimedya ve hızlı internet ihtiyacınızı giderebilecek, en azından 5G’nin olduğu sınırlı sayıda ülkede. OnePlus 8T, 8 veya 12GB RAM ve 128 veya 256GB dahili hafıza seçenekleriyle satışa sunulacak.

Evet, bir süre önce ne demiştim, bu çift hücreli piller yakında telefonlarda standart olmaya başlar. Sanırım dediğim yavaş yavaş oluyor, OnePlus 8T de 2x 2250mAh, toplam 4500mAh pile sahip ve bu çift hücreli pil sayesinde ürün, her hangi bir ısınma sorunu ve tehlikeden uzak bir şekilde, 65W’a kadar hızlı şarj olabilecek. Güvenliğin yanında bu sayede 2 ayrı modül ayrı ayrı şarj olarak şarj hızının artmasına katkı sağlıyor. Telefonun sıfırdan yüze çıkması ise dediğim 65W hızlı şarj adaptörüyle yalnızca 39 dakika sürüyor.

OnePlus 8T, 65W şarjı destekler ve tam şarj yalnızca 39 dakika sürer - OnePlus 8T, iki pil, 120Hz düz ekran ve 65W hızlı şarj ile gelir

OnePlus 8T, 65W şarjı destekler ve tam şarj yalnızca 39 dakika sürer - OnePlus 8T, iki pil, 120Hz düz ekran ve 65W hızlı şarj ile gelir

Hızlı şarj dedik, şu Warp Charge 65’ten biraz daha bahsedelim. Kutudan çıkan bu şarj adaptörü, şirketin bugüne kadar duyurduğu en gelişmiş şarj çözümü ve 39 dakikada OnePlus 8T’yi sıfırdan yüze doldurabiliyor. Bunun yanında diyelim ki 20 dakika içinde evden çıkmanız gerekiyor ve şarjınız da çok azsa sadece 15 dakika telefonunuzu şarj ederek, 1 gün boyunca kullanabiliyorsunuz. Yani tam doldurmanıza da gerek yok ama siz pil sağlığı için mecbur kalmadıkça bunu yapmayın.

Fakat kötü bir haber vermeden de olmaz, OnePlus’ın bu minik devi, şirketin OnePlus 8 Pro ile ilk kez kullandığı ve üstünde fazlaca durduğu kablosuz şarj desteğine ne yazık ki sahip değil. Gariptir ki şirket, bu telefonunda pazarlama konusunda da katkı sağlayacak bu teknolojiyi kullanmamış.

Karşınızda Android 11 ile gelen, Google tarafından üretilmemiş ilk telefon

OnePlus 8T, Google’ın Pixel 5’inden sonra Android 11 ile kutudan çıkacak ilk akıllı telefon oluyor. Bu, telefonu dev rakipleri arasında bir adım öne geçiriyor.

Android 11, optimize edilmiş animasyonlar ve hareketlerin yanı sıra 11 yeni Her Zaman Açık Ekran saat seçeneği, geliştirilmiş tek elle hareket kontrolleri ve Zen Modu gibi çok sayıda özelleştirme içeren bir sürüm ve şirket bu Android binasının üstüne, Android dünyasının en stabil arayüzü olan OxygenOS 11’i inşa etmiş durumda.

OP8T'de Yeni Her Zaman Açık Ekran (AOD) görselleştirmeleri - OnePlus 8T, iki pil, 120 Hz düz ekran ve 65 W hızlı şarj ile birlikte gelir

*OnePlus 8T, AOD yenilik görselleri

OnePlus, Always On Display üzerine getirdiği birkaç yenilikten de bahsetti. Nedir bunlar derseniz, siz uyurken bu ekranda görünecek sanatsal görsellerin görünmesini sağlayabilir ve dijital dünyadaki sağlığınız için telefonu ne kadar elinize aldığınızı gösteren bir AOD vidget’ını ekleyebilirsiniz. Bunun gibi birkaç bir şey daha var.

Kamera özellikleri

Bırak hocam bunları, bize kameraları anlat diyorsanız, işte o merak ettiğiniz bölüme geldik. OnePlus 8T, arkasında 4 adet kamerayı barındırıyor, evet bence de çok “şaşırtıcı”.

İşin şakası kameraların çözünürlük ve işlevlerinden bahsedecek olursam ana kamera, OİS destekli 48MP çözünürlüğünde bir lens iken bu kameraya 16MP çözünürlüğünde ultra geniş açı kamerası, makro lens ve monokrom lensi eşlik ediyor. Ama bu kamera kurulumu bana biraz acayip geldi. Artık bir amiral gemisinde görmeye alışık olduğumuz telefoto lens ise OnePlus’ın yeni 8T’sinde yer almıyor, açıkçası bu biraz üzdü. Zoom yapacağım diyenler, Huawei telefonlara yönelebilirsiniz.

5MP çözünürlüğündeki makro lens, 3cm’ye kadar odak uzaklığı sunuyor, aynı değerler monokrom sensör için de geçerli.

OnePlus 8T, gelişmiş Aİ algoritmalarına sahip bu kameralar sayesinde Gece Manzarası modu ve doğal arka plan bulanıklaştırma gibi çeşitli yetenekleri içeren portre videolar çekebiliyor. Bunun yanında telefon, 4K çözünürlüğünde bir videoyu 60FPS kare hızıyla kaydedebiliyor ve Süper Ağır çekim moduna da sahip; 480 fps’de 720p video, 240 fps’de 1080p video kaydedebiliyoruz bu sayede.

Ön taraftaki özçekim kamerasına geldiğimizde ise sabit odaklı, 16MP çözünürlüğünde ve F/2.4 diyafram açıklığına sahip ideal bir kamerayla karşılaşıyoruz.

OnePlus 8T, ışık azaldığında otomatik olarak Nightscape fotoğrafları çekecek - OnePlus 8T, iki pil, 120Hz düz ekran ve 65W hızlı şarj ile geliyor

OnePlus 8T, ışık azaldığında otomatik olarak Nightscape fotoğrafları çekecek - OnePlus 8T, iki pil, 120Hz düz ekran ve 65W hızlı şarj ile geliyor

OnePlus 8T, ışık azaldığında otomatik olarak Nightscape fotoğrafları çekebiliyor.

Fiyat ve kullanılabilirlik

OnePlus 8T, 23 Ekim’de ABD’de, şirketin resmi web sitesi üzerinden satışa çıkacak, bunun yanında telefon, Amazon ABD üzerinden de satın alınabilir olacak. Ürünün fiyatı ise 749USD olacak. ABD’nin yerli operatörü T-Mobile, OnePlus’ın bu canavarını biraz farklı bir adla (OnePlus 8T 5G) satacak.

5G adı geçmişken, cihazın desteklediği 5G ağlarına bakacak olursak Verizon Wireless ve AT & T’nin şimdiye kadar kitlesel olarak piyasaya sürdüğü mmWave dışında ABD’de tüm 5G frekanslarını destekleyecek. Bu 2 operatörü kullananlar çoğu durumda LTE hızları alacak, T-Mobile müşterileri ise bu konuda şanslı.

8T’nin sadece 12GB RAM ve 256GB dahili hafızalı sürümü ABD’de satılacak, ürünün satışta olduğu diğer bölgeler ise 2 sürümü de satın alabilecek. İşte telefonun AB ve İngiltere fiyatları:

  • OnePlus 8T 8GB RAM / 128GB depolama: 600 euro veya 549 £
  • OnePlus 8T 12GB RAM / 256GB depolama: 700 euro veya 649 Sterlin

OnePlus 8T’yi beğendiniz mi? Son olarak bu haberi yazmak için bayağı uğraştım arkadaşlar, paylaşırsanız sevinirim.

https://www.phonearena.com/news/oneplus-8t-official-release-date-price-charging-features_id127823

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap