İlginizi Çekebilir

SAMSUNG’UN YENİ POLİTİKASI NE OLACAK?

Ekran Alıntısı

Uzun süredir rekabet ortamında çok ilginç durumlar yaşanıyor. Mesela Google, Piksel 2 modelinde Apple’ı taklit etmek yerine, ona gönderme yapmayı tercih etti. Bu biz teknoloji severler için olumlu bir şey ancak firmalar için öyle değil.

Mesela Apple, İphone 8’de tek, 8 Plus’ta ise çift kamera kullandı ve İnsanları daha iyi bir kamera için daha çok para vermeye zorladı. Bu politika Apple’ın İp 8 yerine İp 8 Plus’tan para kazanmasına neden oldu ve satış rakamlarını dengelemiş, hatta kar oranlarını arttırmış oldu. Aynı zamanda hızlı şarj cihazı, kablosuz şarj standı gibi bir çok ürünüde kutunun içine dahil etmek yerine ayrı olarak satışa sundu. Böylece hem donanım, hemde aksesuğarlardan iyi seviyede kar etmiş oldu.

LG ise 2016 yılında duyurduğu G5 ile oyun arkadaşları adı verilen aksesuğar serisini duyurmuştu. Modüler yapı yardımıyla cihaza bağlanan bu ürünler güzel olsada fiyatları nedeniyle eleştiri odağı oldular. Cihazın kalın çerçeveleride cabası.

HTC ise yine kullanıcı memnuniyetini ön planda tutmayı başaramadı ve neredeyse batma noktasına geldi.

Peki şuan mobil işlemci pazarını domine eden, bir çok firmaya parça tedariki yapan Samsung’un izleyeceği yol ne olacak?

Samsung, Galaxy S6 serisi ile plastik kullanmayı tamamen bıraktı. Aynı zamanda kullanıcılar tarafından kullanılan SD Card girişini kaldırdı. Sunulacağı söylenen 128GB kapasiteli model iptal edildi, ancak Microsoft ile yapılan antlaşma ile kullanıcılara 100GB/2 yıl geçerli One Drive depolama alanı hediye etti. Aynı zamanda en az kasan Touchviz’in ilk halini bu modelle satışa sundu.

S7 modeli ile hafıza kartı girişini kaldırmanın büyük bir hata olduğunu anlayan Samsung, bu girişi geri getirdi. Aynı zamanda S6 ile kaldırılan suya ve toza dayanıklılıkta yeniden cihaza eklendi.

S7’de farklı bir tasarım kullanmayan Samsung’un, S8’de farklı birşeyler denemesi gerekiyordu. Bu nedenle S8 ile İnfinity Display (Uçtan uca, sonsuz ekran) teknolojisini hayata geçirdi, yıllardır kullanılan home tuşunu kaldırdı, parmak izi okuyucuyu arka tarafa taşıdı ve ekran boyutunu 5.9 ince kadar yükseltti. Kullanıcılar parmak izi okuyucunun konumunu ve home tuşunun kaldırılmasını benimseyemedi. Bu nedenle umutları Note 8’i beklemek olan kullanıcılar oldu. S8 2016 yılında başlayan çift kamera modasına uymadı ve bu nedenle Note 8 modelinde çift kameraya yer verildi.

Asıl konumuz olan 2018 amiral gemilerinde Samsung’un politikası merakla bekleniyordu. Sızıntıların bir kısmı kullanıcıları hayal kırıklığına uğratmaya yetti. S9 modelinde tek, S9+ modelinde ise çift kamera kullanılacağı kesin gibi görünüyor. Aynı zamanda ekrana gömülü parmak izi sensörüde Note 9 modeline kaldı. Neyseki (şuan) kulaklık girişi kaldırılmayacak. Samsung’un en yakın rakibini böyle taklit etmesi bazılarımızın hoşuna gitmedi. Biliyorsunuz ki Android artık İos’a çok yakın.

Peki Samsung ne yapmalı?

Samsung’un yapması gereken kullanıcı görüşlerini dikkate almak. Biliyorsunuz ki Apple kulaklıık girişi kalktığında baya eleştirildi. Aynı şekilde Samsung’un cihazlarında farklı kamera teknolojisi kullanmasıda eleştiri odağında olacaktır. Bu hususta kullanıcıların istedikleri ise biraz daha uygun fiyat, eşit çözellikler ve herkese hitap eden bir cihaz. Ancak Samsung’un bundan sonraki hamlelerini rakiplerine göre yapacağını tahmin ediyoruz. Ancak şuan Apple ve Huavei dışındA Samsung ile rekabet edebilecek bir üretici kalmadı. Bu nedenle Samsung, yaptığı hamlelerde bu 2 üreticiyi gözlemleyecektir.

Firmalar hala kendilerini düşünerek hareket ediyor. Şuan piyasada kullanıcı görüşlerini dikkate alan firma sayısı yok denecek kadar azdır. Apple, kazandığı fazla paranın bir kısmıyla servis hizmetlerine yatırım yapıyor. Ancak Samsung’un böyle bir şey yaptığına şahit olamadık.

Her ne olursa olsun ben sızıntıları bir kenara bırakıp, Samsung’un böyle birşeyi göze almayacağını düşünüyorum. Eğer göze alıyorsa ya çok kan kaybedecek, ya da sadık müşterileriyle yoluna devam edecek. Ancak satış rakamlarının düşme etkeni sadece kamera olmayacak. Eğer çift kamera ile tek kamera arasında çarpıcı farklar olmazsa, kullanıcılar 2 cihazıda tercih edebiilir. Kim bilir, belki çift kameranın tek avantajı efektler ve iyi odak olur, ve bu kullanıcılar için bir etken olmaz. Bunu hep birlikte, MWC 18’de göreceğiz. Bakalım Samsung, kullanıcıların karşısına nasıl çıkacak?

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap