Huawei, Mate 40 Serisi İçin Yalnızca 8,8 Milyon Kirin 9000 İşlemciye Sahip!

huawei ifa

Dün yazdığım yazıda sizlere Huawei’in yeni katlanabilir akıllı telefonunu üretmekte zorlanacağını aktarmıştım, ve şirketin parçalarını Mate 40 serisinde kullanacağını düşündüğümü belirtmiştim. Tahminim kısmen doğru çıktı, çünkü Huawei’in elinde sadece Mate 40 için 8,8 milyon yeni Kirin yonga seti var.

Huawei, 5nm üretim teknolojisine sahip, Dünya’da yerleşik 5G modemiyle gelecek ilk işlemci Kirin 9000 için raporlara göre TSMC’ye 15 milyon adet üretim talimatı verdi, fakat şirketin lisansının sona ermesinden ötürü olacaktır ki üretim sayısı 8,8 milyon adette kaldı.

CAD tabanlı işler: Huawei Mate 40

CAD tabanlı renderlar: Huawei Mate 40 Pro

*Mate 40 ve Mate 40 Pro render görselleri (CAD tabanlı)

İşin ayrıntısına girecek olursak, Weibo’daki bir sızıntı bilgi 5nm wafer’ların toplamda 22.000 adet olduğunu doğruladı. 1 wafer 400 kalıp işlemci verebiliyor, temel Matematiğin gözünü sevdiğimiz 4 işleminden çarpmayı yaptığımızda, Tayvan’lı TSMC’nin Huawei’e göndereceği işlemci sayısını elde ediyoruz.

İlk beklentiler Mate 40 serisi akıllı telefonların Ekim ayındaki lansmandan 2020 yılının sonuna kadar 8 milyon satması yönündeydi, fakat ABD’nin Huawei ile çalışan şirketlere koyduğu yasaklar sebebiyle TSMC, daha fazla Kirin işlemci üretemeyecek.

Eğer Weibo’daki sızıntı ve gelen rapor doğruysa Huawei Mate 40 serisi, beklentilerin çok altında sevkıyat adedine sahip olabilir. Bu da Huawei’in mobil alandaki belirsizlik durumunu iyice derinleştirecektir.

Her açıdan baktığımızda bu kadar az işlemci üretimi, Huawei’in satış hedeflerine ulaşamayacağının göstergesi. Eğer bir değişiklik olmazsa, şirket ya farklı bir çözüm düşünecek ya da büyük bir durgunluk yaşayacak.

ÖNERİLEN: Huawei Mate X2, ABD Yaptırımları Sebebiyle Bu Yıl Satışa Çıkmayabilir!

ÖNERİLEN: Huawei, O 2 Ortağını da Kaybediyor, Şimdi Ne Yapacak?

Huawei’in şu anki durumu hakkında ne düşünüyorsunuz?

https://www.gsmarena.com/huawei_reportedly_has_only_88_million_kirin_9000_chipsets_for_the_mate_40_smartphones-news-45330.php

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap