Samsung Galaxy A50, A30 Ve A10 Modellerinin Teknik Özellikleri Nasıl Olacak?

Galaxy A 2019

20 Şubat’ta yapılacak Unpacket 2019 etkinliğinde Samsung, merakla beklenen amiral gemisi Galaxy S10’ı duyuracak ancak görünen o ki firma bu kadarla yetinmeye hiç niyetli değil. Geçmişte de olduğu gibi her bütçeye hitap etmeyi amaçlayan Samsung, Galaxy M serisiyle biraz daha orta sınıfa odaklanmıştı. Fakat Galaxy A serisinin yenilenmiş versiyonları, kaliteli kamera, RAM ve depolama seçenekleriyle dikkat çekecek.

Bu cihazların ne zaman duyurulacağı hakkında bir bilgi yok, fakat S10 serisi duyurulduktan bir süre sonra duyurulacağını söyleyebiliriz. Fiyat konusunda ise Samsung, biraz daha agresif davranacak ancak bunun için cihazlar bazı şeylerden taviz verecek. Örneğin cihaz ne yazıki parlak plastik kasaya sahip olacak.

Öncelikle Galaxy A50, bu serinin en yüksek donanıma sahip cihazı olacak. A50 ile A30 modellerinin ortak özellikleri bulunuyor, örneğin 2 cihazın ekranıda 6.4 inç Super Amoled olacak. Ayrıca 3 cihaazda da (Galaxy A50, A30 ve A10) 4000MAh’lik büyük bir pil besleyecek ve 3 cihazda hızlı şarj teknolojisiyle çok hızlı bir şekilde batarya dolumu yapabilecek.

Bunun dışında cihazlar arasında çok bir benzerlik bulunmuyor, işlemci, kamera ve RAM/depolama konularında önemli farklılıklarla karşılaşıyoruz.

Samsung, 4 kameradan vazgeçiyor!

Samsung, kamera sayısının pratikte bir anlamı olmadığını görmüş olacakki Galaxy A9 (2018) modelinde gördüğümüz 4 kameraya bu cihazlarda yer vermeyecek, A50 3; Galaxy A30 ve A10 ise 2 kameraya sahip olacak.

Bu cihazlardan Galaxy A50, 25MP + 5MP + 8MP’lik kamera sensörlerini bünyesinde bulunduracak, cihazın ön kamerası ise tıpkı arka ana kameradaki gibi 25MP olacak. Cihaza güçlü diyebileceğimiz, 8 çekirdekli Exynos 9610 işlemcisi güç verecek. RAM ve depolama olarak bu model, 4GB RAM/64GB depolama ve 6GB RAM/ 128GB depolama olmak üzere 2 seçenekle satışa çıkacak, cihazda 512GB’ye kadar kartları destekleyen Micro SD kart girişi de olacağından depolama konusunu aska dert etmeyeceksiniz. Bu cihazda sürpriz olarak nitelendirebileceğimiz tek şey, ekrandan parmak izi sensörü olacak. Samsung, muhtemelen S10 serisinden sonra bir orta seviye cihazda ekrandan parmak izi okuma sensörünü kullanmış olacak.

Galaxy A30, yukarıda belirttiğimiz gibi A50 ile aynı ekran ve bataryaya sahip olacak, ancak arka kameralar 16 + 5MP’lik 2 sensör bulunduracak. Buradan cihazın biraz daha uygun fiyatlı olacağını söyleyebiliriz. Ayrıca bu cihazın ön kamerasıda Galaxy A50’daki gibi en büyük arka kamerasının çözünürlüğüne, yani 16MP’lik bir sensöre sahip olacak. RAM ve depolamada ise 3GB/32GB ve 4GB/64GB olmak üzere 2 seçenek göreceğiz.

Ayrıca cihazda biraz daha orta seviyede kalan Exynos 7904 işlemcisi kullanılacak. Bu cihazın oarmak izi sensörü, şuanda üretilen Samsung cihazlarda olduğu gibi arka kısımda konumlandırılacak, ancak cihazların (Galaxy A30 ve Galaxy A50), taasarımları bu farka rağmen birbirinden çok farklı görünmeyecek. 2 cihazda aynı boyuta sahip, aynaı güçte batarya bulunuyor ve aynı ağırlığa sahip olacakları düşünülüyor ancak bana göre çok azda olsa A50 biraz daha ağır olacakmış gibi geliyor.

Son olarak, listenin giriş seviyesi modeli olan Galaxy A10’dan da biraz bahsedelim. Bu cihaz diğerlerinden tamamen farklı, ilk değişiklik ekranda ortaya çıkıyor. 6.2 inçlik HD+ ekrana sahip olacak bu cihazda, 13MP arka kamera bulunacak. 1.6GHz hıza sahip Exynos 7884B işlemciye sahib cihaz, 3GB RAM ve 32GB dahili hafıza seçeneğine, yani tek varyanta sahip olacak. Galaxy A10’da Abileri gibi 4000MAh’lik bir bataryaya sahip ve kardeşlerin benzer özellikleride bu şekilde ortaya çıkmış oluyor. Bu cihazda, her hangi bir parmak izi sensörü yer almıyor. Cihazların hepsinin ortak özelliklerinden bir kaçı, çift SIM kart desteği ve 3 cihazında Android 9.0 Pie ile kutudan çıkması olacak. Son olarak, cihazın parlak plastik kasası oldukça eleştirilecektir diye düşünüyorum. Çünkü özellik olarak oldukça başarılı olan bu cihaz, tasarım konusunda hayal kırıklığına uğratacak. 4000MAh batarya 3 cihaz içinde iyi ancak daha düşük ekran boyutu ve çözünürlükle Galaxy A10, bu pili diğerlerinden daha verimli kullanacaktır.

KAYNAĞI GÖRÜNTÜLE
Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap