İlginizi Çekebilir

Huawei Mate X2, ABD Yaptırımları Sebebiyle Bu Yıl Piyasaya Çıkmayabilir!

mate x2

Son 2 senedir Çin’li dev Huawei ile AB, ABD ve birçok ülkenin arası pek iyi değil. Şirket, ilk başta ABD’deki verileri Çin hükümetine aktarmakla suçlandı ve 2019 yılının ortasında şirket için hiç de iyi olmayacak kararlar alındı. Bu kararların arasında, şirketin çip alımını yasaklama da vardı ve Huawei, yaklaşık 1 yıldır geçici lisans alarak bu ambargodan yırtmayı başardı. Fakat şirket için en son verilen 3 aylık süre dün itibariyle doldu ve alternatif bir çözüm üretilmezse Huawei’i akıllı telefon üretememe dahil büyük bir sorun zinciri bekliyor.

Şunu söyleyebiliriz, Huawei şu anda tedarik ettiği parçaları kullanarak üretim yapıyor. Şirkete verilen lisansın ise tekrar uzatılması beklenmiyor. O yüzden Huawei; Samsung, TSMC, Qualcomm gibi birçok anlaşmalı olduğu kuruluştan artık faydalanamayacak. Bu durumdan etkilenen ilk ürün de muhtemelen Mate X2 olacak.

Huawei Mate X2, ABD yaptırımları nedeniyle bu yıl piyasaya çıkmayabilir

Bir analistin belirttiğine göre çıkış tarihi için yıl sonu planlanan Huawei Mate X2, donanım tedariğinde yaşanan bu zorluktan ötürü 2021 yılına kadar çıkmayacak. Ancak Huawei hızlı bir çözüm geliştirmezse, bu telefonu asla göremeyebiliriz.

Fakat iyi bir haber vereyim, hem Huawei Mate X2 hem de Mate XS Çin’li panel üreticisi BOE’nin ekranlarını kullanıyor, buradan da Huawei’in ekran konusunda sorununun olmadığı anlaşılıyor. Fakat ekrandan ziade kapağın altındaki o parçalar telefonu çalıştırmak için gerekli ve şirketin asıl yaşadığı zorluk, TSMC’ye işlemci ürettirememek ve Samsung gibi bileşen tedarik ettiği üreticilerle bir daha çalışamayacak olmak.

Zaten Kirin işlemcilerin üretilemeyecek olması şirketi bir zorluğa sokacak. Huawei, elinde bulunan parçaları katlanabilir akıllı telefonu yerine daha çok ilgi görecek Mate 40’a saklıyor olabilir, ki bence bu çok mantıklı. Neticede fiyatı nedeniyle çoğu insan, Mate X2’den uzaklaşacaktır fakat Mate 40 serisi, hem standart tasarımı hem de daha uygun fiatlı olmasından ötürü tüketicilerin birincil tercihi olacaktır. Peki siz ne düşünüyorsunuz?

https://www.gsmarena.com/huawei_mate_x2_might_not_launch_this_year_due_to_us_sanctions-news-45311.php

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap