İlginizi Çekebilir

Google, 2021’de Uygulama İçi Satın Almalardan Elde Ettiği Komisyonun Kapsamını Genişletecek!

gp apps

Üzüm üzüme baka baka kararır diye bir atasözümüz var, ne kadar haklı olduğunu az sonra bir kez daha göreceğiz.

Şu Epic Games meselesiyle artık herkesin bildiğini düşündüğüm %30 komisyon meselesi, Apple ile şirketin arasını bozmuş, hatta Apple, Epic Games’in Fortnite geliştirici hesabını kapatmıştı. Bu olaydan sonra teknoloji firmaları ikiye bölünürken, Google da önümüzdeki sene benzer bir hamleye hazırlanıyor. Bu hamle, uygulama içi satın almalardan %30 komisyon.

Aslında Google Play’den bir uygulama içi ödeme yaptığınız zaman zaten %30’u Google’a gidiyordu, fakat Netflix, Spotify, hatta Apple Music kendi ödeme sistemlerini kullanarak bu komisyon olayını aşıyordu. Fakat Google, %30 komisyon talebini 31 Eylül 2021 tarihinden itibaren daha katı bir şekilde uygulamayı planlıyor, şirket daha önce bu tarz uygulamalara karışmıyordu.

Google, Eylül 2021'de uygulama içi satın almalarda% 30 kesinti yapmaya başlayacak

Hatırlarsınız, 1 sene önce YouTube Premium kullanıma sunulduğunda İOS’taki fiyatların masaüstü ve Android’e göre biraz daha yüksek olduğunu aktarmıştık. İşte bunun sebebi, Apple’ın her türlü uygulama için %30 komisyon talep etmesiydi, yani şirket, Netflix gibi platformların da gelirlerine el koyuyordu. Google da buna benzer bir şey yapacak, kullandığınız uygulama ne olursa olsun şirkete komisyon ödeyeceksiniz.

Fakat şu konuda iyi bir haber verelim, bu durum, Google fikrini değiştirmezse sadece Google Play’den indirdiğiniz uygulamalar için geçerli olacak. Yani, atıyorum Netflix, kendi sitesinde Netflix uygulamasının Google Play’e değil de şirketin kendi ödeme sistemine bağlı bir sürümünü yayımlayarak konuyu Google’ın politikalarına aykırı olmadan çözebilecek.

Hatta Google, gelecek sene çıkacak Android 12 ile üçüncü parti uygulama mağazalarının da kullanımını kolaylaştıracak. Google Play dışında bildiğiniz gibi çok ünlü olan Galaxy Store Uptoide gibi uygulama mağazaları var. ayrıca resmi uygulama sürümleri, APK Miror sitesinden de indirilebiliyor.

Bu durum da şöyle bir sonuca yol açabilir, sahte veya virüslü uygulamalar. Artık Netflix’in adına bir sayfa görüp, uygulamayı indirdiğinizde hangi kişisel verilerinizi verirsiniz Allah bilir.

Tahminim geliştiriciler, resmi siteleri üzerinden kendi sistemlerini içeren uygulamaları indirmeye sunacaktır. Zaten web sitelerinden de abonelik yapılabiliyor.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

https://www.gsmarena.com/google_to_start_enforcing_its_30_cut_of_inapp_purchases_in_september_2021-news-45557.php

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap