Gears 5 inceleme!


Tamam vurmayın, Ben size geçen yıl oyunu bitireceğimi ve yıl bitmeden incelemesini yazacağımı söylemiştim değil mi? Ama yapamadım. Neden yapamadığımı anlatayım müsadenizle.
Oyunu indirdim, İlk iki bölümünü çektim. Her şey çok güzel gidiyordu ki, Bizimki geldi ve dedi. “Çekilin la ben oynayacam.”
Konu babanız olunca ne yapabilirsiniz? Bende el mahkum verdim oyunu, bitirdi. Peki sonra neden devam etmedim? PC’ye virüs girdi, Ram’i sömürdü, bu yılın geçen ayına kadar çözemedim.
Çözünce direkt devam ettim oyuna ve bu gün canlıda bitirdik.
Öncelikle belirteyim, Oyun orijinal olduğu halde Online’a girmediğim için Online tarafını yazmayacağım. Benim işim hikâye ile.
Açıklamaları yaptıysak geçelim artık incelemeye.
Oyun ilk duyurulduğunda her oyuncu gibi bende aynı şeyi, Yani aynısını yapıp önümüze koymuşları düşünüyordum. Hem 4’ten sonra ne yapabilirlerdi ki? Yapmışlar.
Öncelikle hikayeden bahsedeyim.
Bildiğiniz gibi 4. Oyunda Kait’in annesine söyleyemeyeceğim ve bir çoğunuzun tahmin ettiği şey oluyordu. 5. Oyunda ilk bölüm hariç sürekli Kait’i kontrol ediyoruz ve Kait’in annesinin peşinden gitmesini, Geçmişini ve canavarlar ile bağının ne olduğunu öğreniyoruz. Kısaca hikaye bu kadar. Oyunda Kait ile beraber birkaç ekip arkadaşımızda bulunuyor. 4. Oyundan tanıdığımız Marcus’un oğlu JD, Dell, Walker ve Jack.
Jack’in bir insan olmadığını oyunu oynadıysanız veya seriyi izlediyseniz biliyorsunuzdur. Kendisi bir robot. Oyunda pek çok şekilde işe yarıyor. Kapıları açıyor, bir şey indirilmesi gerektiğinde indiriyor, düşmanları öldürürken bize yardım edebiliyor, ağır silahları bizim için getirebiliyor. Daha yazmadığım çok özelliği var, Onları da artık kendiniz keşfedersiniz.
Jack’e bir yetenek ağacıda eklenmiş. Bu sayede az önce saydığım özellikleri güçlendire biliyor ve yeni yetenekler alabiliyorsunuz.
Oyun büyük çoğunlukla kapalı alanlarda geçse de, yapımcılar açık dünya kısımlarında iyi iş çıkartmış. Açık dünyada dilediğiniz gibi gezemiyorsunuz, Ama manzara izlemek için birebir. Gerçi Buzullarda ve çöllerde ne kadar manzara varsa. Eğer yolu kaybederseniz gezebiliyorsunuz tabi.
Ha bu arada, Oyunun sanırım iki sonu var. Bir yerde sizin seçim yapmanızı istiyor ama tam anlamadım.
Oyunun grafikleri ise Benim PC’yi pek zorlamadı, Şu Ram olayını farkedene kadar canı çıktı tabi oyunun ama olsun. Ram olayını saymazsak sadece bir iki yerde takılma yaşadım, Onun dışında akıcı bir performans gösterdi. Ha, Grafikler diyorduk. Grafikler oldukça güzel. Eğer PC’niz oyunu ultrada falan kaldırıyorsa bir göz atın, bana hak vereceksiniz. Özellikle buzul kısmının benim PC’de verdiği grafik kalitesi oldukça güzeldi.
Oyun Söz verdiğini, Durmaksızın aksiyonunu tam anlamıyla yerine getiriyor. Bildiğimiz silahların yanında Gears’a özgü silahlarımızda bulunuyor, ve bu silahlarla düşmanların kafasını, uzuvlarını parçalamak oldukça zevkli.
Son olarak müziklerden de bahsedip incelemeyi bitiriyorum. Müzikler durmayan aksiyona oldukça iyi eşlik ediyor, Bir Doom olmasa da güzel müzikleri var. Özellikle Credits’te akan yazılarla beraber çalan müzikler çok hoşuma gitti.
Çok oyunculu kısmı denemediğim için bir şey yazamayacağım ama umarım zevklidir. Microsoft bu işi güzel yapıyor çünkü.
İnceleme sistemimi değiştireceğimi söylemiştim ama vazgeçtim. Puanlamaya geri dönüyoruz.
90

Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

Adım onur. 26 Haziran 2000 tarihinde doğdum. 8. Sınıftan itibaren oyunlar, teknoloji, VB. dallar ile ilgiliyim. Kendime ait bir Youtube kanalım, bir Twitter hesabım, bir Facebook hesabım, ve 2 adet yazı yazdığım sayfam var. Tabi bir sayfa bu sitenin kurucusuna aittir.