Mobil Market Gelirleri Yılın İlk Çeyreğinde Arttı!

gp apps

App Annie tarafından hazırlanan son rapora göre, tüketiciler 2020 yılının ilk çeyreğinde mobil uygulamalara daha çok zaman ve para harcadılar. Bu oranlarda tabi ki de COVİD 19 salgınının etkisi var.

Bu rapora göre Android’te uygulamalar ve oyunlarda harcanan haftalık ortalama süre, 2019’un ilk çeyreğine göre Dünya genelinde %20 arttı. Özellikle Çin’deki kullanıcılar günde 5 saate kadar kullanım yaparak işi abartmışlar. ABD, İtalya ve Fransa’daki kullanıcılarda, oyun dışı uygulamalarda geçirilen haftalık sürede önemli artışlar olduğu görülüyor.

Tüketiciler Ocak Mart döneminde Google Play’de 22,5 milyar, İOS’ta da 9 milyar kez uygulama indirmesi yaptı. Harcanan paralara baktığımızda İOS kullanıcıları APP Store’da 15 milyar Dolar, Android kullanıcıları da Google Play’de yaklaşık 8,3 milyar Dolar para harcadı. Kullanıcılar, mobil uygulama marketlerine 23,3 milyar Dolar harcama yaparak, işin suyunu biraz çıkartmışlar:(

Uygulama indirmeleri oyun indirmelerinden daha fazla ancak kullanıcılar, oyunlara ve oyun içi satın almalara daha çok para harcadı. App Store’a en çok gelir Çin ve ABD’den gelirken Play Store’da en çok para harcayan kullanıcılar Japonya, Güney Kore ve ABD’den geldi.

Uygulama indirme sayılarına baktığımızda Play Store’dan en çok indirme yapan ülkeler Hindistan ve Brezilya olurken, APP Store için ABD ve Çin listenin başında yer alıyor.

İlk çeyrek boyunca hem iOS hem de Android’de en çok indirilen uygulamalar TikTok, WhatsApp, Facebook, Instagram ve Facebook Messenger oldu. Messenger, WhatsAPP ve Facebook, aylık kullanıcı sayılarıyla öne çıktı.

Sizin bu rapor hakkında düşünceleriniz neler?

http://gsmarena.com/report_apple_app_store_and_google_play_revenues_grow_during_q1-news-42437.php

Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.