Foxcon’dan İphone Üretimi İçin Dev Yatırım!

iphone 12 temsili

Artık bilmeyen yoktur diye düşünüyorum, Çin’deki birçok üretici, akıllı telefon üretimi için Foxcon, fabrikalarını kullanıyor. Fakat şirketle anlaşmalı olan birsürü ABD’li şirket de var, ve bunlardan en önemlisi hiç şüphesiz Apple. Apple, İphone’larını Foxcon fabrikalarında üretiyor ve piyasaya sunuyor. Kasasını 1 tirilyon Dolar’la dolduran Apple, çalışanların hakları konusunda bu kadar istekli değil ama neyse, konumuz bu değil.

Reuters’tan elde edilen bilgiler, Foxcon’un Hindistan’da bulunan bir fabrikasında 1 milyar Dolar yatırım yapmayı düşündüğünü söylüyor. Sriperumbudur yakınlarında bulunan bu fabrikanın İphone üretimi için genişletilmesi yaklaşık 3 yıl sürecek ve fabrika için 6000 işçi istihdamı sağlanacak.

Apple, ABD ve Çin arasındaki gerginliğin yüksek seviyeye ulaşması durumunda üretim ağında sorun yaşamamak için üretimi bir kısmını Çin dışına kaydırmaya çalışıyordu. Normalde Foxcon’un bu Hindistan fabrikasında İphone XR modelleri üretiliyordu, ancak genişleme sonrası diğer modellerin üretimi de burada yapılabilecek.

Ortaya çıkan bu bilgilerle ilgili ne Apple, ne de Foxcon bir yorum yapmadı, bu yüzden Reuters’ın ulaştığı kaynakların, en azından şimdilik doğruluğundan emin olamayız.

Hindistan’ın Güney’inde yer alan bu fabrika, olağanüstü bir durumda Apple’ın süreci en az kayıpla atlatmasını sağlayacaktır. Umuyoruz 2 taraf da çalışanları insan yerine koyar ve evine ekmek götürmek için bazen yarım günden fazla çalışan bu kişilerin ücretlerini düzgünce öder.

iddianın gerçekleşmesi durumunda bu fabrikada yeni çalışacak herkese kolaylıklar diliyorum.

Çin’deki üretim tesislerinin durumu hakkında ne düşünüyorsunuz?

https://www.gsmarena.com/foxconn_to_invest_1_billion_in_india_to_ramp_up_iphone_production-news-44229.php

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap