VPN Nedir? Neden VPN Kullanmalısınız?

Vpn nedir

Bulunduğunuz konum üzerinden erişebildiğiniz internet içeriğinin küresel internet içeriğinin yanında çok ufak kaldığını biliyor muydunuz? Dijital dünyada sınırsız içeriğin yanında sınırsız siber tehlike olduğunun da farkında mısınız? VPN programları size hem siber güvenlik hem de siber özgürlük sağlayabilir.

VPN Nedir?

VPN (Sanal Özel Ağ), uzaktaki kullanıcıları veya ağları birbirine bağlamak için küresel interneti kullanan bir teknolojidir. VPN özel hat yerine bağlantıyı oluşturmak için tünelleme protokolleri kullanır ve cihazların kendi aralarında güvenli bir bağlantı üzerinden iletişim kurmasını sağlar. VPN programları IP adresinizi değiştirir. Safari tarayıcıda kullanılan VPN hem IP adresinizi değiştirir hem de web siteler ile güvenli iletişim kurmanızı sağlar.

VPN programı kullanmadığınız durumda internete internet servis sağlayıcınızın sunucuları üzerinden bağlanırsınız ve internet servis sağlayıcınız giriş yaptığınız her web siteyi ve kullandığınız her çevrimiçi platformu görebilir. İnternet servis sağlayıcınız web site ve platformlarla iletişim kurabilmesi için cihazınıza bir IP adresi verir. Bu IP adresi eşsizdir ve veri paketleriniz ile birlikte seyahat eder. Giriş yaptığınız her web site IP adresinizi bilir. IP adresiniz konum olarak bulunduğunuz yeri giriş yaptığınız her web site ile paylaşır.

VPN programını bilgisayarınıza indirdikten sonra aktifleştirdiğinizde ise bilgisayarınız öncelikle VPN sunucusu ile iletişim kurar ve veri paketleriniz öncelikle VPN sunucusuna gider. Seçtiğiniz VPN sunucusuna göre IP adresiniz değişir. IP adresiniz çevrimiçi giriş yapabildiğiniz web site ve platformlar üzerinde kısıtlamaya sebep olabilir. IP adresi üzerinden gerçekleşen erişim uygulamaları sebebiyle bazı içeriklere ulaşamayabilirsiniz.

Örneğin, Netflix çevrimiçi hizmet verdiği her ülkede farklı dizi ve filmler sunmaktadır. Bunun sebebi telif haklarıdır. Netflix Türkiye içerikleri ve Netflix ABD içeriklerinin birbirinden farklı olmasının sebebi budur. VPN ile IP adresinizi ABD olarak değiştirerek Netflix ABD kütüphanesinde bulunan dizi ve filmleri izleyebilirsiniz. Hulu, Showtime gibi ABD’de mevcut olan dizi ve film platformlarının içeriklerine de VPN ile ulaşabilirsiniz.

VPN ile çevrimiçi oyun oynarken daha bulunduğunuz ülkedye sunulmamış oyunları oynayabilirsiniz. Çevrimiçi oyun oynarken gizliliğinizi sağlamak için de VPN’i kullanabilirsiniz. Sınırsız bant genişliği sağlayan bir VPN ile hem oyun oynarken problem yaşamazsınız hem de konumunuzu oyundaki kişiler veya oyun sunucuları ile paylaşmamış olursunuz.

Wikipedia çok kısa bir süre öncesine kadar erişime engelliydi. Erişime engelli iken VPN ile giriş yapılabiliyordu. Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat, Google gibi platformlar Çin’de erişime engellidir. Suudi Arabistan ve İran da katı erişim engelleri uygulayan ülkelerdendir. Gittiğiniz bir ülkede kendi ülkenizde kullanabildiğiniz platformlara erişim sağlamak için VPN kullanabilirsiniz.

VPN internet üzerindeki içeriklere istediğiniz şekilde erişim sağlayabilmenizin yanında size çevrimiçi güvenlik sağlar. Çevrimiçi bağlantınızda seyahat eden veriler değiştirilebilir, çalınabilir veya aksaklığa uğrayabilir. Bağlantınız üzerinden kredi kartı bilgileriniz veya hesap şifreleriniz çalınabilir. Bir güvenlik duvarı veya antivirüs sizi bağlantınız üzerinden gelebilecek siber tehditlere karşı koruyamayabilir. VPN ile şifreli bir bağlantıya sahip olacağınız için veri akışınız tespit edilse bile deşifre edilemez ve haliyle takip edilemez.

VPN size aynı zamanda bant genişliğinde özgürlük sağlayabilir. Bazı internet servis sağlayıcıları çok veri alışverişi yapılması durumunda internet bağlantısında müdahalelerde bulunabilir veya siz kotalı internet kullanıyor olabilirsiniz. Bant genişliği sınırsız olan bir VPN sağlayıcısı ile veri akışını sınırsız hale getirebilirsiniz.

VPN seçerken çok dikkatli olmanız gerekmektedir çünkü VPN sağlayıcısı sizin tarayıcı geçmişinize, kişisel bilgilerinize ulaşacaktır ve eğer bu bilgileri kaydediyorsa bu sizin için büyük problemler yaratabilir. Ücretsiz VPN programlarını kullanmaktan bu yüzden kaçının. Popüler bir VPN sağlayıcısı olan ExpressVPN, ücretsiz olan herhangi bir programın kullanıcı verilerini kazanç sağlamak adına kullanabileceğini belirtiyor.

Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.