Google, Güvenilir Kişiler Uygulamasını Sonlandırıyor!

Güvenilir Kişiler

Bundan yaklaşık 3 yıl önce Google, insanların birbirinin konumunu takip etmelerini sağlama amacıyla ve cihaz erişilemez olsa da görüldüğü son zamanı gösteren Güvenilir Kişiler uygulamasını kullanıma sunmuştu. Ne işe yarayacak bu diye düşünebilirsiniz, fakat deprem gibi doğal afetlerde kişilerin birbirine ulaşmalarını kolaylaştırması sebebiyle faydalı olduğunu söyleyebilirim.

İşte şirket, zaten çok da fazla kullanılmayan bu uygulamasının fişini çekmeye karar verdi. Google’dan uygulamayı kullanan kişilere gönderilen e-postada, 1 Aralık itibariyle Güvenilir Kişiler uygulamasına artık destek verilmeyeceği belirtiliyor. Buna ek olarak uygulama, an itibariyle App Store ve Google Play Store’dan da kaldırılmış durumda.

Eğer uygulamayı severek kullananlardansanız, size güzel bir haber vereyim, bu uygulamada yer alan özellikleri Google Haritalar uygulamasında bir süredir kullanabiliyorsunuz. Açıkçası ben, bu entegrasyondan sonra bahsi geçen Güvenilir Kişiler uygulamasını zaten çok kullanmıyordum.

Google Maps’te anlık konum paylaşımını açmak için, GPS servisleri aktifken, uygulamadaki gezinme çekmecesinden “konum paylaşımı” bölümüne gelip paylaşım talep ettiğiniz kişinin e-posta adresini girmeniz yeterli. Bunu yaptıktan sonra, paylaşım talep ettiğiniz kişiye bildirim düşecektir ve eğer kabul ederse, telefonunun pil düzeyi dahil çeşitli bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Umarım Google, bu özelliği ileride daha da geliştirir. Son olarak şirketin açıklamasını aşağıdan okuyabilirsiniz. Güvenilir Kişiler uygulamasındaki kişilerinizi nasıl aktarabileceğinize yönelik bağlantı, aşağıda yer alan Google’ın açıklamasında yer alıyor.

Üç yıldan uzun bir süre önce, kullanıcıların, sevdiklerinin bulunduğu yerden haberdar olmalarına yardımcı olacak bir yöntem olarak Güvenilir Kişiler uygulamasını kullanıma sunduk. O zamandan bu yana, bu işlevi Konum Paylaşımı ile doğrudan Google Haritalar’da yerleşik olarak sunuyoruz. Bu sayede, canlı konumunuzu güvenilir arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmak daha da kolay hale geliyor.

Sonuç olarak, Güvenilir Kişiler uygulaması bugün itibarıyla App Store ve Play Store’dan kaldırılacak ve 1 Aralık 2020’den sonra desteklenmeyecektir. Uygulama cihazınızda yüklüyse bu tarihe kadar kullanmaya devam edebilirsiniz.

Oluşturduğunuz güvenilir kişileri 1 Aralık 2020’ye kadar güvenilir kişiler sayfasından indirebilirsiniz. Bu tarihten sonra Güvenilir Kişiler uygulaması çalışmayacak ve güvenilir kişileriniz, kendileriyle paylaştığınız canlı konumu uygulamadan göremeyecektir.

Google Haritalar’da Konum Paylaşımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için yardım merkezimize göz atın.

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap