İlginizi Çekebilir

YouTube, Hindistan’da Varsayılan Video Çözünürlüğünü Yükseltti!

ytprg

2020’nin en büyük olayı olan Covid 19, birçok alışkanlığımızı değiştirmemize neden oldu. Birçok ülkede sokağa çıkma kısıtlamaları, iş yerlerinin tatil edilmesi gibi durumlar insanların evlerinden uzun süre çıkamamasıyla sonuçlandı. Kısıtlamalar biraz esnetilse de tehlikenin arttığı bazı yerlerde yasaklar geri gelmeye başladı.

Yayıncı firmalar ise Covid 19’un sunucularında bir soruna yer açmaması, altyapı kaynaklı sorunların yaşamaması ve herkesin platformlarına sorunsuz erişebilmesi için yayın kalitelerinde düşürmeye gitmişlerdi. Mesela Netflix, Nisan ayından beri varsayılan içerik çözünürlüğünü 480p yapmıştı. YouTube da ülkemiz dahil çoğu yerde varsayılan çözünürlüğü 480p’ye düşürmüştü.

Hindistan da bu ülkelerden biriydi ve YouTube, burada görüntü kalitesini tekrar yükseltme kararı aldı.

Yapılan çalışmayla varsayılan kalite 480p yerine artık 1080p, ancak sadece kablosuz bağlantıda bu geçerli. 4G/mobil veri etkinken varsayılan kalite hâlâ 480p’ye düşürülmekte.

YouTube, çözünürlüğü düşürse bile siz eğer isterseniz 720p, 1080p gibi videonun çözünürlüğü neyse o kaliteye ayarlayabiliyordunuz, yani şirket bu konuda sizi kısıtlamıyordu.

Tabii Netflix gibi platformlardan böyle bir karar şuan gelmedi. İlerleyen süreçte diğer platformlar da eski hâline gelecektir.

YouTube gibi şirketlerin kalite düşürmesini gerekli buluyor musunuz?

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap