Facebook Bağırıyor: Uygulamalarımı Bırakın, Alternatiflere Geçin!

facebook-digital-art-po-1280x720

Uzun süredir Facebook, WhatsAPP, Instagram uygulamalarının haftada en az 1 kere çökmesini ele almak istiyordum. Nihayet vakit buldum ve fikirlerimi bugün sizlerle paylaşacağım.

Büyük bir firma olduğunuzu hayal edin, çok büyük. 2 milyara yakın kullanıcısı olan bir sosyal medya sitesini, 1.5 milyar kullanıcısı olan bir mesajlaşma uygulamasını yönetiyorsunuz, ve global sorunlar dışında senede bir kaç defa, bazen hiç olmayan çökme/erişememe vakaları haftada 1 – 2 kez olmaya başlıyor. Birde geçmişte 180000 kişinin verilerini sızdırmıştınız zamanında. Bütün bunların üstüne uygulamanız saçma sapan bahanelerle çöküp durursa insanlar sizin hakkınızda ne düşünür? Ben kendimi son kullanıcı yerine koyayım ve bir düşüneyim.

İlk önce derim ki, bu adamlara yapılan bir saldırı mı var? Durup dururken, hem de sürekli, bir de hepsi aynı anda neden çöksün? Sonra derim ki aha bizim bilgiler bu sefer kesin gitti. Ve en doğal hakkım olarak Facebook’tan bir açıklama beklerim. Ama gelen açıklama da neyin nesi, bizim Facebook veri taşıması yapıyormuş!

Az öncede dedim, büyük bir firmasınız ve bazı sorumluluklarınız var. Mesela, yaptığınız bakım veya çalışma, hizmetlerinizin kesintiye uğramasına sebep olacaksa, bunu önceden haber vermek, bu kargaşayı önleyecektir, ve kullanıcılar endişeye kapılmayacaktı. Hadi, sorunu ön göremediniz, işlem sırasında oldu, eh kardeşim 2 haftada 3 kez aynı sorun yaşanır mı? Hepsinde veri mi taşıyordunuz, yoksa verileri mi çaldırıyordunuz? Zaten kullanıcı şifreleri de güvenli bir şekilde, metin belgesi olarak saklanıyormuş, ne diyeyim şimdi?

Yaptığım araştırmalar, okuduğum haberler hep şu yola çıkıyor, Facebook, sizin her şeyinize sahip olmaya çalışıyor. Elektronik para projesi olan Libra neden bu kadar tepki çekti? Sadece dışarıdan değil,  kendi ülkesi olan ABD bile çalışmaların durdurulmasını istedi.

Bir ara patlama yapan Facebook’u sil kampanyası tekrar dirilir mi bilemeyeceğim ama bu tekelciliğin bir an önce sona ermesi için çalışmamız şart. WhatsAPP yerine Telegram’a, hatta abartmıyorum BİP’e bir şans verin. Elbetteki Facebook’un grup kurma gibi özellikleri toplu iletişim için fayda sağlıyor ancak onun da bir alternatifi ortaya çıkacaktır. Instagram’ı bırakmak en zoru olur sanırım.

Eğer Facebook kullanmıyorum diyorsanız WhatsAPP’ı ve Instagram’ı da hayatınızdan çıkartmış olmanız gerekiyor çünkü bunlar Facebook’a ait. Facebook, satın alabildiği firmaları bünyesine katarken, satın alamadığı veya belini bükemediği firmalarında öne çıkan özelliklerini kopyaladı.

Yaptığım her konuşmada söylüyorum, Facebook bundan sonra iyi bir şey bile yapsa, herkesin dikkatini çekecek bir şirket olacak. Ortaya inovatif şeyler, ve en önemlisi güven sunamazsa, tamamen yok olma tehlikesi kendisini karşılayacak.

Şimdi tekrar bir düşünelim, Facebook bir daha çökerse kaç kullanıcı kaybeder? Ben şahsen alışkanlıktan ve rehberimdeki çoğu kişinin kullanmasından dolayı WhatsAPP’ı, destek aldığım bilişim grupları için Facebook’u ve kendimden haber vermek için Instagram’ı kullanıyorum. Ayrıca Telegram ve BİP’te hazır, gerisi Facebook’un bileceği iş. Diğerleri için sağlam bir alternatif çıkacak mı bekleyip göreceğiz.

Başka bir vaka olursa yine tartışırız. Aslında söyleyecek çok şey var da, şuan burada bir nokta koyalım.

 

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap