Ve İngiltere de Huawei’e Karşı İlk Adımını Attı!

huawei-logo

Huawei, son 2 yıldır zor bir süreç geçiriyor. ABD’nin yaptırımlarıyla, donanım üreticilerinin desteği çekmesiyle uğraşan firmayı, yeni sorunlar bekliyor gibi görünüyor.

2019 yılının başında ABD, Huawei’e ait 5G donanımlarını kullanmayacağını açıkladı ve diğer ülkelere de Huawei ile çalışmayı bırakmaları için çağrı yaptı. Avusturalya ve Japonya bu çağrıyı dikkate alırken, Almanya ve İngiltere’den Huawei’e karşı bir tutum bu zamana kadar gelmemişti.

Hatta bu durum İngiltere’de fazlaca tartışıldı ve en sonunda Başbakan Boris Johnson, 5G ağları için önlerinde Huawei’den başka bir seçenek olmadığını belirtti..

Huawei, 5G teknolojileri konusunda rakiplerinden 1.5 – 2 yıl ileride ve Çin Bankası’yla olan iş birliği sayesinde, müşterilerine çeşitli finansman avantajları sunabiliyor. Bu nedenlerden ötürü Boris Johnson, Huawei donanımlarının ülkedeki 5G ağlarının %35’inde kullanılmasında karar kıldı.

ABD hükumeti, Huawei’in Kominist Çin Hükumeti ile bir iş birliği içinde olduğunu söylüyor, ve bu nedenden ötürü ülkesindeki şirketlerin Huawei’e ait donanımları kullanmasına ve Huawei ile çalışmasına izin vermiyor. Huawei ise bu iddiaları reddediyor.

Huawei, hem dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi hem de ağ ekipmanı sağlayıcısı, şirketin bunca engele rağmen bu noktaya gelmesi, oldukça önemli bir başarı.

ABD İngiltere’ye çok ısrar edince, ülke Huawei ekipmanlarının kullanımının durdurulmasına yönelik çalışmaya başladı.

Telegraph, İngilizlerin en kısa sürede 5G ağlarından Huawei donanımlarını kaldırmaya yönelik çalışacağını bildirdi. 6 ay içinde montajı devam eden 5G ekipmanlarının kurulumunun durdurulması için de planlar yürütülüyor. İngiltere, kısa süre içinde mevcuttaki Huawei 5G ağlarının parçalarını çıkartmaya başlayacak.

Bu hafta BaşbakanBoris Johnson’a Huawei ekipmanlarının neden güvenli olmadığına dair bir rapor sunulacak. İngiltere’nin merkez sağ partisi olarak bilinen Tories, başbakana Çinli şirkete karşı daha sert bir tutum sergilemesi için baskı yapıyor.

Huawei ise İngilizlerin kendilerine güvenmemesinin bir mantığı olmadığını belirtiyor. Şirketin sözcüsü, Huawei’in en çok tercih edilen üreticilerden biri olduğunu söylüyor ve İngiltere’deki rakipsiz saydamlıklarının İngiltere’nin kendilerine güvenmesi için yeterli olduğunu vurguluyor.

İngiltere, Huawei parçalarının yeni nesil bağlantı teknolojilerinden çıkarılmaması durumunda ABD gibi müttefikleriyle görüşmelerinin güvenli olmayacağını düşünüyor. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Huawei’e yapılan bir haksızlık mı, yoksa ülkeler haklı mı?

https://www.phonearena.com/news/uk-plans-on-removing-huawei-parts-from-its-5g-networks_id125727

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap