Asıl İstemediğimiz Ne?

HUAWEİ CASUSLUK

Huawei ve ABD; daha doğrusu Çin ve ABD ticaret savaşını, teknolojiden anlamayanlar bile artık biliyor. Apple’ın yanlış ticaret politikası, diğer donanım üreticilerinin son zamanda saçmalaması, ABD’nin donanım ve yazılım taraflı hakimiyetinin zayıfladığının en net göstergesi olmuştu. Artık inovatif bir şeyler sunamayan Apple’ın, bir şeyler yapmaya çalışan Samsung’un mücadelesinde Apple, önce Samsung’a yenildi, daha sonra da Çin’in en büyük teknoloji devi Huawei’e.

İşte düşünmemiz gereken an da bu durumda ortaya çıkıyor. Verilerimizi hangisine emanet etmek daha füvenli? Çin mi, yoksa ABD mi?? Çin’in kötü bir veri geçmişi var, peki ABD masum mu? Hayır. Belkide daha önemli bir soru var, teknoloji silahını yalnızca bir ülkenin tek eline vermek ne kadar mantıklı?

Bu zamana kadar ABD ve firmalarını pek çok yönde eleştirdik. Bunun nedeni sadece inovatif bir şeyler sunamamaları, ya da onlarca genci düşük maaşlı çin’deki fabrikalarda çalıştırmaları değildi. Sizin her şeyinize sahip olma isteğiydi.

Facebook’un yaptıklarını anlatmama gerek yok sanırım. Adamlar, internete bağlanmanızı değil, Facebook’a bağlı olmanızı istiyor. Google’da benzer şekilde. Yoksa neden uçsuz bucaksız yerlere internet götürmek için trilyonlarca Dolar para harcasınlar?

Çoğunuz hala fark etmese de bizler dev firmalarınızın gelir kaynağıyız. Kişisel bilgilerimiz, özel hayatımız markalara satılıyor, algoritmaların havuzunda işleniyor ve internette gördüğümüz reklamlar, izlememiz önerilen videolar, hatta asistanlara sorduğumuz soru cevapları bile bu bilgiler ışığında şekilleniyor. Tabi asistanlar üzerindeki etkiyi tam olarak görmedik sanırım.

Bunun üzerine tekrar düşünmek gerek. Çin, asla savunulacak bir ülke değil, ABD’de. Çünkü görünen amaç ve asıl amaç her zaman farklıdır.

Şimdi gelelim, neyi istemediğmize. Bunu yazdığım yazılarda dile getirdim, sektörde tek marka kalırsa, inovatif şeyler sunamaz ve zamanla bakış açısı daralır. İnovasyon, daha çok para isteğiyle yer değiştirir ve siz, yüksek fiyata sadece markayı almış olursunuz, teknolojiyi değil.

Çin’in istediği şeyle ABD’nin istediği şey arasında çok büyük bir fark yok.  Hatta Huawei, sık sık, en büyük olacağız diye vurgu yapıyor, çalışanlarına “savaşa hazır olunn” diye mektup gönderiyor.

Huawei, tasarımını bir çok kez diğer markalardan kopyalamış bir firma, bu inkar edilemez. Fakat bütün altyapıyı, geliştirme ürünlerini ve verileri tek bir firmanın eline verirsek, sadece haksızlığa uğruyor diye hak ettiğinden fazla imtiyaz verirsek, ortada sadece elden giden veriler, inovatif olmayan ürünler ve liderliğini her dakika vurgulayan CEO’lardan başka hiçbir şey kalmaz.

Her zaman söylüyorum, her markayı kullanalım, yeni teknolojilere şans verelim. Fakat, bir şekilde bunların içinde olalım. Bu yaptığımız, yok %100 yerli, yok şurasını biz yaptık gibi şeyler olmasın. Qualcomm’da, Samsung’ta bizim mühendislerimiz de çalışsın. Bağlantı altyapılarında bizim mühendislerimiz de görev alsın. Bizde kendi inovatif fikirlerimizi, endişe etmeden faaliyete geçirmek için çalışalım. Teknoloji, tehlikeli bir silahtır. Kimin elinde olursa, İnsanlığın sonunu getirebilir, teknolojinin gelişimini tamamen durdurabilir, istediği veriyi, önünde kimse olmadığı için istedği şekilde işleyebilir, satabilir.

Her zaman yeni girişimlere bir şans verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Eğer özgün bir şeyler sunmayı başarmışsa, onun gelişmesine, tüm İnsanlık olarak katkı sağlamalıyız. Böylece,; verilerimiz tek bir ülkenin, tek bir firmanın eline geçmez, lider firmalar ilgi gören teknolojilere göre daha özgün fikirler ortaya koyar ve biz insanlar kazanırız. Rekabet, bizim için her zaman iyidir.

Şunu belirtmek istiyorum, burada biz Huawei’i örnek vermiş olabiliriz, fakat olay bundan ibaret değil. İntel/AMD, WhatsAPP /Telegram… aklınıza gelebilecek, teknolojiyle alakası olmayan firmalar bile dahil söylediklerime. Burada desteklemediğim şey, tek elciliğin ta kendisidir.

Unutmamamız gereken şu, teknoloji evrenseldir ve hep evrensel kalacaktır. Facebook, tüm verilerimize sahip olmayı, Huawei, tüm Dünya’da rakipsiz olmayı, Apple, bütün işlemlerinizi kendisine bağlamayı, Google tüm verierinize sahip olmayı istemiş olsa bile, bu hiçbir zaman değişmeyecektir. Buna, biz izin vermemeliyiz, izin  vermeyeceğiz!

Bu konuyla ilgili daha fazla içerik ister misiniz? Tek elcilik hakkında fikirleriniz neler? Bu tarz içerikler devam etsin mi?

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap