AnTuTu, 2020’nin İlk Yarısının En İiyi İşlemcilerini Yayımladı!

antutı

Antutu, geçen hafta Temmuz ayının en iyi 10 akıllı telefonunu yayımlamıştı. Şirket dün, 2020’nin ilk yarısı için en iyi işlemcileri paylaştı.

Akıllı telefon pazarında tanıdığımız birkaç üretici, işlemcilerini kendi üretiyor. Xiaomi, Oppo gibi üreticiler ise var olan Qualcomm ve Mediatek gibi şirketlerin ürettiği amiral gemisi veya orta seviye işlemcileri kullanıyor.

Bu sebepten ötürü Android’te donanımlar birbirine fazlaca benziyor ve üreticiler, kendilerini diğerlerinden ayırmak için kamera, tasarım, kullanışlılık gibi çeşitli konularda iyileştirmeye gidiyor. Mesela Huawei’in fotoğrafçılık alanındaki başarısını bilmeyen yoktur.

Şimdi AnTuTu’nun açıkladığı işlemcilere bakalım, görelim bakalım, hangi işlemciyi kullanan telefon daha şanslı?

AnTuTu, 2020'nin ilk yarısında yerli SoC'lerin en iyi 10 listesini yayınladı

Yukarıda işlemcilerin aldıkları puanlar da var, ben yazarken bunları es geçeceğim. Listenin ilk 3 sırasında Qualcomm Snapdragon 865, Mediatek Dimensity 1000+ ve Snapdragon 855+ bulunuyor. SD865’i Xiaomi Mi 10, Galaxy S20 (ABD, Çin ve Güney Kore için), oyun telefonu üreten Lubia ve iQOO gibi geniş bir üretici ailesi kullanıyor. Dimensity 1000+’yı kullanan kaç üretici var bilmiyorum, ama MediaTek, son 2 yılda kendini işlemci konusunda bayağı geliştirdi.

Snapdragon 855+ ise 2019 yılının cihazlarında gördüğümüz bir işlemciydi, mesela OnePlus 7T serisinde şirket bu işlemciyi kullanmıştı.

İlk üçteki bu işlemciler, 300000 puanın üstünde bir skor aldılar. Öte yandan Snapdragon 865, yerleşik bir 5G modem ile gelmezken Mediatek Dimensity 10000+, gömülü bir 5G modemine sahip.

Sonraki üçlü de Kirin 990 5G, Snapdragon 855 ve Kirin 990. Buradaki Kirin işlemciler Huawei’e ait ve şirketin P40, Mate 30 gibi amiral gemilerinde kullanıldı. 5G modelinde çekirdekler de daha güçlü olduğu için normal modelle aralarında fark var.

Gelelim 2019’un babası Snapdragon 855’e, bu işlemci de döneminde Xiaomi Mi 9, Galaxy S10 başta olmak üzere birçok akıllı telefonda yer aldı. Hatta üreticiler uygun fiyatlı, Snapdragon 855 / 855+ işlemciye sahip akıllı telefonlarını 2020’de de duyurmaya devam ediyor.

Bu işlemciler, testte 300000 puanın altında kaldı.

Son dörtlüde ise Dimensity 1000L, Kirin 980, Kirin 985 5G ve Dimensity 820 yer alıyor.

MediaTek 3 işlemcisiyle listede önemli yer kaplıyor, 4 işlemci de Huawei’e ait. Qualcomm ise 3 işlemcisiyle, ayrıca zirvede Snapdragon 865 ile listede yer alıyor.

Gelelim herkesin aklındaki, Exynos işlemciler neden bu listede yok, o kadar mı kötüler? Sorusuna. Buradaki testler telefonların Çin sürümlerinde yapıldığı ve Çin’de de Exynos işlemcili Samsung telefonlar satılmadığı için, listede bu işlemcileri göremiyoruz.

Yine de testin şeffaflığı konusunda aklımda soru işaretleri var, söylemeden geçmeyeyim dedim. Peki siz ne düşünüyorsunuz?

https://www.gsmarena.com/antutu_releases_top_10_list_of_domestic_socs_for_h1_2020-news-44661.php

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap